Naukowcy z University of Tennessee Health Science Center na łamach pisma „Circulation” przedstawili wyniki kardiologicznych badań sportowców, którzy przeszli zakażenie koronawirusem.

Reklama

Jak twierdzą, w przypadku bezobjawowej infekcji lub łagodnych objawów badania serca mogą zostać odłożone.

- Obawy przed chorobami serca pojawiającymi się z powodu Covid-19 spowodowały wydanie zaleceń, aby oceniać zdrowie sportowców po przebytej infekcji. Nasze wyniki wskazują, że żaden ze sportowców poddanych badaniu MRI serca nie miał nieprawidłowych wyników - mówi dr Jason N. Johnson, jeden z autorów publikacji.

Naukowcy przebadali 137 studentów należących do amerykańskiej National Collegiate Athletic Association. Testy wykonali nie wcześniej niż po 10 dniach od stwierdzenia infekcji. Uczestnicy byli młodymi ludźmi uprawiającymi różne sporty i pochodzącymi z różnych grup etnicznych.

Większość (82 proc.) sportowców miała objawy choroby. 67 proc. cierpiało z powodu łagodnych symptomów, a 33 proc. - umiarkowanych. Nikt nie miał ciężkiej postaci Covid-19. Tylko 3,6 proc. miało zaburzony wynik badania MRI serca, ale żadna z tych osób nie miała oznak uszkodzenia czy zapalenia mięśnia sercowego. Po powrocie do treningów i zawodów, u żadnego ze sportowców nie pojawiły się nowe objawy czy kłopoty ze zdrowiem.

Reklama

- Na podstawie tych rezultatów i dalszych obserwacji uczestników badania można stwierdzić, że rozsądne jest odłożenie badań układu sercowo-naczyniowego u sportowców bez objawów i tych z łagodnym przebiegiem Covid-19 - uważa Ranjit R. Philip, jeden z autorów.

- Wykonanie badań kardiologicznych, testów i badań obrazowych sportowców może być uzależnione od nasilenia objawów i przebiegu choroby - mówi specjalista.