Jak poinformował w poniedziałek główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon, od piątku, kiedy resort zdrowia po raz ostatni podał dobowy bilans zakażeń, liczba infekcji wzrosła z 272 421 przypadków do 278 782, czyli o 6361.

Reklama

Przedstawiciel resortu zdrowia powiedział na konferencji prasowej w Madrycie, że wśród nowych zakażonych wirusem SARS-CoV-2 dominują osoby, które nie mają żadnych objawów Covid-19, takich jak gorączka lub kaszel. Ich odsetek oszacował na 60 proc.

Simon wyjaśnił, że między piątkiem, kiedy liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa rząd szacował na 28 432, potwierdzono do poniedziałkowego popołudnia śmierć dwóch kolejnych pacjentów chorych na Covid-19.

W całym kraju w poniedziałek występowało 361 aktywnych ognisk zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Tymczasem od weekendu odwrotna tendencja rozwoju epidemii występuje w Portugalii, gdzie sukcesywnie spada liczba nowych zakażeń. O ile pomiędzy sobotą a niedzielą było ich 209, to już podczas minionej doby zaledwie 135 przypadków.

Dotychczas w całym kraju zakaziło się koronawirusem 50 299 osób. Spośród 414 pacjentów leczących się w szpitalach, na oddziałach intensywnej terapii przebywa zaledwie 45 osób, czyli najmniej od połowy marca.

Z oświadczenia resortu zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby w Portugalii zanotowano dwa nowe zgony na Covid-19, a łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi 1719.