Rzecznik opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Barbara Pawlos powiedziała PAP, że akcja informacyjna obejmie wszystkie placówki służby zdrowia w regionie, gdzie zostaną m.in. wywieszone plakaty z informacjami na temat zasad funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych i miejsc, gdzie pacjenci mogą szukać pomocy w nagłych przypadkach.
- Szpitalne oddziały ratunkowe powstały w celu niesienia pomocy w wyjątkowych przypadkach, gdy choremu potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Tymczasem wytworzyła się praktyka, zgodnie z którą część pacjentów traktuje SOR-y jako miejsce, gdzie można szybko zrobić sobie badania lub skrócić czas dotarcia do lekarza specjalisty. W efekcie mamy na SOR-ach niepotrzebne kolejki, a ich kadra często musi zajmować się przypadkami, które równie dobrze zaopatrzy szpitalna izba przyjęć czy punkt nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej – wyjaśniła Pawlos.
NFZ przypomina, że miejscem pierwszego kontaktu pacjenta z lekarzami są przychodnie POZ, działające od godziny 8.00 do 18.00. Po tych godzinach można szukać pomocy lekarskiej w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W razie zagrożenia życia należy zgłosić się do szpitalnej izby przyjęć, która działa w każdym szpitalu całodobowo przez siedem dni w tygodniu.
W ostateczności można udać się na szpitalny oddział ratunkowy, jednak należy pamiętać, że pierwszeństwo na SOR-ach mają pacjenci przywożeni karetkami i śmigłowcem w ramach systemu ratownictwa medycznego.