- W wakacje pojawia się najwięcej apeli centrów krwiodawstwa o oddawanie krwi. Każdego roku w Polsce przeprowadzanych jest 1,7 mln transfuzji, ratujących życie nie tylko ofiarom wypadków, ale również osobom chorym na nowotwory krwi – przekonuje Fundacja.

Reklama

Fundacja DKMS, która głównie zajmuje się poszukiwaniem dawców komórek macierzystych szpiku kostnego (w ciągu 10 lat zarejestrowano ponad 1,4 mln potencjalnych dawców), zwraca uwagę, że wielu pacjentów z nowotworami układu krwiotwórczego wymaga częstych transfuzji krwi.

- Pacjenci hematoonkologiczni, niezależnie od pory roku, potrzebują częstych przetoczeń krwi lub jej składników, aby ich szanse na wygraną z trudnym przeciwnikiem, jakim jest nowotwór krwi, wzrosły. Żeby krwi wystarczyło zarówno dla poszkodowanych w wypadkach, jak i wszystkich chorych, przebywających w polskich szpitalach, potrzebna jest nieustanna pomoc dawców krwi - podkreślają przedstawiciele Fundacji w materiale przesłanym PAP.

Hematolog, dyrektor medyczny Fundacji DKMS dr Tigran Torosian tłumaczy, że często powodem transfuzji są powikłania w trakcie leczenia, które znacznie zwiększają zapotrzebowanie organizmu na składniki krwi – czerwone krwinki czy płytki. - Kiedy dochodzi do bardzo szybkiego rozwoju choroby, która upośledza prawidłowe funkcjonowanie szpiku, wzrasta zapotrzebowanie pacjentów onkohematologicznych na preparaty krwiopochodne, takie jak koncentrat krwinek czerwonych czy koncentrat krwinek płytkowych - dodaje.

Dotyczy to szczególnie chorych z niedokrwistością aplastyczną, zespołami mielodysplastycznymi i ostrymi białaczkami, którzy potrzebują więcej przetoczeń w porównaniu z innymi chorobami krwi. Transfuzje pomagają zwalczyć niedokrwistość i małopłytkowość, pojawiająca się często w trakcie leczenia.

- Organizm po donacji krwi od razu zaczyna się regenerować. Najpierw wyrównuje się jej objętość, a kolejno liczba składników komórkowych krwi. Jeśli oddamy maksymalną ilość krwi pełnej, czyli 450 ml, to jest to mniej, niż 10 proc. całej krwi, która znajduje się w organizmie dorosłego człowieka, ponieważ mamy jej około 5-6 litrów. Ubytek ten nie stanowi zagrożenia dla życia dawcy - dr Tigran Torosian.

Według Narodowego Centrum Krwi średnio jedna na dziesięć osób przebywających w szpitalu potrzebuje przetoczenia krwi, zawierającej białe i czerwone krwinki oraz płytki krwi i osocze. Białe krwinki stanowią podstawowy system obrony organizmu w trakcie infekcji. W 2-3 kroplach krwi znajduje się też bilion transportujących tlen czerwonych krwinek.

Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat, ważący co najmniej 50 kg. Oddać krew mogą osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanego tatuażu, piercigu lub zabiegu akupunktury. Przeciwwskazaniem są między innymi zabiegi operacyjne, zabiegi dentystyczne, podczas których zakładane były szwy, a także leczenie krwią i preparatami krwiopochodnymi w ostatnich 6 miesiącach.

Więcej informacji o tym, kto może zostać dawcą - a także odpowiedzi, na najczęściej zadawane pytania, można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Krwi: https://www.gov.pl/web/nck/kto-moze-zostac-dawca-krwi/.

Reklama

W okresie wakacji jak co roku będą organizowane kampanie namawiające do oddawania krwi. 23 lipca 2019 r. Fundacja Grupy PKP wspólnie z Narodowym Centrum Krwi po raz kolejny przeprowadzą akcję "Kolej na Ciebie – uratuj życie!". Mobilne punkty pobierania krwi czynne będą na dużych dworcach kolejowych: w Warszawie, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie i Wrocławiu.

Podczas ubiegłorocznej kampanii "Kolej na Ciebie – uratuj życie" zarejestrowało się ponad 300 osób, a ponad 200 oddało krew. W sumie zebrano niemal 93 litry krwi.