- Czas się obudzić. Dysponujemy bezpieczną, skuteczną i niedrogą szczepionką przeciwko wysoce zaraźliwej chorobie. To szczepionka, która ratowała prawie milion ludzi każdego roku w ciągu ostatnich 20 lat - zaapelowała Henrietta Fore, dyrektor generalna UNICEF.

Reklama

Na stronie internetowej organizacji opublikowano raport przygotowany w oparciu o dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego autorzy alarmują, że największy wzrost zachorowań w 2018 r. w porównaniu do roku 2017 wystąpił właśnie na Ukrainie. Następne są Filipiny, gdzie zarejestrowano 15 599 zachorowań, oraz w Brazylia, gdzie było 10 262 takich przypadków.

UNICEF przypomniał także, że odra może być śmiertelnie niebezpieczna dla dzieci i jest chorobą bardziej zaraźliwą niż ebola, gruźlica czy grypa.

Od lutego 2019 roku Ministerstwo Zdrowia Ukrainy ze wsparciem UNICEF podejmuje środki nadzwyczajne przeciw epidemii, prowadząc szczepienia w szkołach i placówkach służby zdrowia obwodu lwowskiego, w którym w ubiegłym roku odnotowano 18 tys. przypadków odry. Niezaszczepionych pozostaje tam wciąż około 50 tys. dzieci.

UNICEF wspiera rozpowszechnianie szczepień na terenie całego kraju oraz pracuje nad zwiększeniem zaufania społecznego do nich.

- Prawie wszystkim tym przypadkom można było zapobiec. I choć tutaj chorobą jest odra, bardzo często prawdziwą infekcją jest dezinformacja, nieufność i samozadowolenie. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby dostarczać prawdziwych informacji wszystkim rodzicom i pomóc w zaszczepieniu każdego dziecka – podkreśliła Fore w oświadczeniu.

Według ukraińskich danych pierwsze dwa miesiące bieżącego roku przyniosły już 24 042 przypadki odry. Najwięcej zarejestrowano w obwodach: lwowskim, winnickim, rówieńskim, chmielnickim oraz w Kijowie.

Na Ukrainie szczepionki zapobiegające tej chorobie są bezpłatne dla wszystkich osób do 18. roku życia. Darmowe szczepionki przysługują także wojskowym, uczestnikom operacji militarnej na wschodzie kraju, studentom, nauczycielom i pracownikom placówek służby zdrowia.

Reklama