Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH porównał liczbę zachorowań na odrę w Polsce, które miały miejsce w tym roku od 1 stycznia do 15 lutego do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Reklama

Od początku tego roku do połowy lutego zachorowało 217 osób. W analogicznym okresie w 2018 r. zachorowało tylko 28 osób. Oznacza to, że liczba zachorowań wzrosła prawie ośmiokrotnie.

- Jeśli porównamy zgłoszenia w ujęciu dwutygodniowym, także utrzymana jest tendencja ośmiokrotnego wzrostu - podkreśla Konsultant Krajowy w dziedzinie Epidemiologii, kierownik Pracowni Epidemiologii Chorób Zwalczanych Drogą Szczepień w NIZP – PZH, dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz w przesłanym PAP komunikacie.

Przez pierwsze dwa tygodnie stycznia w 2019 r. zachorowało 46 osób. W tym samym okresie w roku ubiegłym było to sześć osób. Kolejne dwa tygodnie stycznia przyniosły 83 przypadki zachorowań, w ubiegłym roku - 12. Natomiast od 1 do 15 lutego w tym roku było 88 zachorowań, w ubiegłym tylko 10.

Statystyki za 2018 r. pokazują, że na odrę przez cały rok zachorowało 349 osób.

Reklama

Najliczniejszą grupą wśród osób, które zachorowały, stanowiącą 26,7 proc. wszystkich chorujących, były osoby w wieku 30-39 lat. Wśród chorujących 46 osób było zaszczepionych, z tego cztery osoby dwiema dawkami, a 42 osoby jedną dawką. Z powodu choroby nikt nie zmarł, jednak powikłania wystąpiły u 12 osób.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że odra jest bardzo zaraźliwą chorobą wirusową wieku dziecięcego. Przenoszona jest drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej.