Za wystawianie recept wzięli się przede wszystkim lekarze rodzinni – rekordzistka wystawiła niemal 4 tys. recept. To pierwsze wyniki podsumowania pilotażu e-recepty, który ruszył w maju w Siedlcach i Skierniewicach, do którego między czasie dołączyły Wysokie (lubelskie) i Krynica Zdrój.

Reklama

Średni wiek lekarza wystawiającego nowy rodzaj recept wynosił 51 lat. A najstarszego pacjenta, który z niej skorzystał 98 lat. Najmłodszy miał trzy miesiące.

Najczęściej z takiego rozwiązania korzystały osoby powyżej 60 roku życia: 28 proc. chorych, którzy otrzymali e-receptę znajdowało się w przedziale 61-70 lat. A kolejne 25 proc. było powyżej 71 roku życia.

Być może wiek pacjentów (część na pewno jest już na emeryturze) tłumaczy fakt, że najwięcej e-recept było wystawianych w godzinach porannych – między godziną 8-9, a wykupywanych było miedzy godziną 10 a 11.

Najczęściej pacjenci szli od razu do apteki wykupić leki – 32 proc. realizuje się wciągu pół godziny, 55 proc. w ciągu doby.

Na razie nie ma jednak przekonania do Internetowego Konta Pacjenta Z 5 tys. pacjentów konto posiadało trochę ponad posiadało 60 osób. Przez konto można nie tylko otrzymać receptę, ale także można sprawdzić jakie leki zostały zrefundowane przez NFZ oraz ile kosztowały dotychczasowe wizyty lekarskie.

Zdaniem Janusza Cieszyńskiego, wiceministra zdrowia, sytuacja może się zmienić, kiedy przez konto bankowe w prosty sposób będzie można założyć IKP. Docelowo przez IKP będzie można sprawdzić nie tylko jakie koszty poniósł NFZ, ale także zobaczyć historię choroby oraz skorzystać z elektronicznego skierowania (do specjalisty czy na badania).