Jak podkreśla resort zdrowia, jest to "kolejny krok w informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz wynik dobrej współpracy z lekarzami i farmaceutami w całym kraju".

Reklama

- E-recepta to rozwiązanie dla każdego, które jest dostosowane do potrzeb pacjentów w każdym wieku. Najstarszy lekarz wystawiający e-recepty ma 82 lata, a najmłodszy 26" – mówi, cytowany w komunikacie, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jak dodaje, podobnie wygląda to z perspektywy pacjenta. "Najstarszy pacjent, który zrealizował e-receptę, ma 99 lat, a najmłodszy, któremu została wystawiona recepta elektroniczna, urodził się w tym roku – informuje Cieszyński.

Od 1 stycznia br. wszystkie apteki w Polsce są zobowiązane do podłączenia się do platformy e-zdrowie (tzw. P1). Daje ona możliwość realizacji e-recept. Podłączenie umożliwia tworzenie elektronicznego dokumentu realizacji recepty (DRR). Dzięki temu każda zrealizowana recepta elektroniczna i papierowa zostaną zarejestrowane w systemie i udostępnione pacjentowi – po zalogowaniu – na jego osobistym internetowym koncie pacjenta.

E-recepty może realizować każda apteka w Polsce, która wygeneruje darmowy certyfikat wymagany do podłączenia do platformy e-zdrowie. W Polsce jest 14,5 tys. aptek i punktów aptecznych, z których – jak podawało ministerstwo – 97 proc. jest podłączonych do systemu, w gotowości do realizacji elektronicznych recept.

Dziś e-recepty wystawia prawie trzy tysiące lekarzy, którzy pracują w ponad pięciuset placówkach leczniczych. Liczba e-recept systematycznie rośnie – każdego dnia do platformy e-zdrowie dołączają kolejne podmioty, które oferują swoim pacjentom możliwość korzystania z tej usługi, dzięki czemu – jak podaje resort zdrowia – liczba recept wystawionych w miesiącu wzrosła od stycznia do kwietnia ponad czterokrotnie.

Reklama

Pacjenci mają możliwość monitorowania, którzy lekarze i które placówki wystawiają już e-recepty. Informacje pojawiają się sukcesywnie na stronie Mapa.pacjent.gov.pl.

Reklama

Ministerstwo Zdrowia podnosi, że wprowadzenie e-recept przynosi wiele korzyści pacjentom i lekarzom. Pacjenci recept nie zgubią lub przypadkowo nie zniszczą, nie będzie już też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami lub np. z brakiem pieczątki lekarza. Jeśli lekarz przepisze kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej (np. gdy w jednej nie będzie wszystkich potrzebnych specyfików).

Pacjenci historię wystawionych e-recept mogą sprawdzić w swoim koncie w serwisie internetowym. W systemie będzie także informacja, czy recepta została zrealizowana. Pacjenci mogą również upoważnić bliskich do dostępu do historii recept. Takie rozwiązanie przygotowano przede wszystkim z myślą o seniorach. Dzięki temu dzieci lub wnuki będą mogły sprawdzić, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby także receptę zrealizować.

Wedle resortu wystawianie elektronicznych recept pozwoli lekarzowi oszczędzić czas, a możliwość śledzenia historii przepisanych leków poprawi monitorowanie terapii, zapobiegnie polipragmazji (przyjmowaniu bardzo wielu leków) i interakcjom międzylekowym.

Kalendarz wprowadzania cyfrowych usług w ochronie zdrowia przewiduje, że w styczniu 2019 r. każda apteka w Polsce ma być podłączona do systemu e-zdrowie, aby móc realizować e-recepty. Od stycznia 2020 r. przewidywany jest obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept i rezygnacja z recept w wersji papierowej.