Dzięki ustawie o szczególnych rozwiązaniach, zapewniających poprawę jakości świadczeń opieki zdrowotnej i ich dostępności, system służby zdrowia zasili dodatkowa kwota 281,8 mln zł. Ok. 63,8 mln zł zaplanowano na zakup sprzętu na potrzeby onkologii, pediatrii i chirurgii; 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii trzeciego - najwyższego - poziomu referencyjnego; 12-24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) zostanie przeznaczone na zakup 16 tzw. dentobusów, a 134 mln - na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

Reklama

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że to tylko część środków, które zostaną w tym roku skierowane do służby zdrowia. Kwota dodatkowych środków - zarówno z budżetu, jak i NFZ - może łącznie wynieść blisko 3 mld zł.

Projekt tzw. specustawy zdrowotnej został przyjęty we wtorek przez rząd. Pierwsze czytanie odbyło się w środę na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, drugie - w czwartek. W czasie debaty poparcie ustawy zapowiedziały PiS, PO, Kukiz’15 i PSL, a Nowoczesna, że wstrzyma się od głosu. Opozycja krytykowała zbyt szybki i pobieżny - jej zdaniem - sposób procedowania, zbyt niską kwotę wsparcia oraz krótki, w jej ocenie, czas na wydatkowanie środków.

Za ustawą głosowało w piątek 376 posłów, trzy osoby były przeciw, a 22 wstrzymały się do głosu. Od głosu wstrzymało się 21 posłów Nowoczesnej oraz Urszula Pasławska z PSL. Przeciwko byli: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (PO), Jacek Wilk (Kukiz’15)oraz Piotr Liroy-Marzec (niez.)

Reklama

MZ podkreśla, że przyjęte rozwiązania umożliwią ministrowi zdrowia przekazywanie dotacji na sprzęt i aparaturę medyczną nie tylko podmiotom leczniczym przez niego utworzonym lub nadzorowanym, ale także innym, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej najbardziej istotnych dla zdrowia publicznego, np.: ośrodkom onkologicznym. Dodatkowe finanse mają posłużyć unowocześnieniu możliwości diagnostycznych i terapeutycznych wybranych dziedzin medycyny – pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii.

Reklama

Planowane zakupy – jak podkreśla resort zdrowia - stawiają na nową jakość, czyli sprzęt do diagnostyki i małoinwazyjnego leczenia, taki jak: laparoskopy, torakoskopy, histeroskopy, gastroskopy, kolonoskopy, itd., a w przypadku dzieci także nowoczesny bezinwazyjny sprzęt diagnostyczny, jak np. nowoczesne rozbudowane ultrasonografy.

Środki umożliwią zakup m.in. wyposażenia dla powstających Centrów Leczenia Raka Piersi; wyposażenie lub doposażenie ośrodków laseroterapii u dzieci do leczenia wrodzonych anomalii naczyniowych, które są najczęstszą wadą wrodzoną. Proponuje się także zwiększenie środków finansowych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii III poziomu referencyjnego.

Dodatkowe finanse zostaną przeznaczone na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Chodzi o zapewnienie wszystkim uczniom dostępu do gabinetu profilaktyki zdrowotnej. Dotacje na ten cel będzie przekazywać samorządom wojewoda. Finansowany będzie zakup tzw. dentobusów, w których zapewniana będzie dzieciom opieka stomatologiczna, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu stomatologicznego w szkole ani w najbliższej okolicy.

Minister Konstanty Radziwiłł podkreśla, że poza specustawą planowane jest przeznaczenie ponad 320 mln zł m.in. na inne zakupy sprzętu dla szpitali klinicznych, szpitali instytutowych, a także dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Dodatkowo planowane jest też ok. 100 mln zł na zakup sprzętu i aparatury medycznej z dziedzin pediatrii, onkologii i chirurgii dziecięcej oraz neonatologii w szpitalach klinicznych i instytutach badawczych. Zaplanowano także zwiększenie - o 96 mln zł - środków na zakup szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom. Resort chce także dofinansować zakup czynników krzepnięcia w ramach realizacji Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2012-2018 kwotą 20 mln zł.

Szef MZ przypomniał, że trwają uzgodnienia dotyczące przekazania – jeszcze w 2017 r. – dodatkowych środków z budżetu państwa dla Narodowego Funduszu Zdrowia na sfinansowanie nadwykonań świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wartość szacowana jest między 1 do 1,5 mld zł. Minister podał, że ruszyła już procedura uruchomienia funduszu zapasowego NFZ - to dodatkowa kwota 760 mln zł, przeznaczona na świadczenia zdrowotne.