Program jest skierowany do radomian, którzy ukończyli 65. rok życia, ponieważ to właśnie starsze osoby - zdaniem specjalistów - są bardziej narażone na powikłania po grypie.

Reklama

Szczepienia co roku cieszą się dużym powodzeniem. W pierwszych dniach po szczepionki ustawia się długa kolejka chętnych. - Szczepię się od kilku lat i rzeczywiście - chyba dzięki szczepionce - w ostatnich latach nie przechodziłam ciężkiej grypy z wysoką temperaturą - powiedziała jedna z emerytek.

Na sfinansowanie szczepień gmina zarezerwowała ponad 120 tys. zł. Zakupiono przeszło 3,3 tys. szczepionek.

Jak poinformował Janusz Kalinowski z kancelarii prezydenta miasta, w połowie września Radom otrzymał tytuł Samorządowego Lidera w innowacjach w zakresie profilaktyki grypy. Wyróżnienie zostało przyznane miastu przez Radę Naukową Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Eksperci wyróżnili w sumie 33 samorządy z całego kraju. Radom został nagrodzony za stosowanie najwyższych standardów w profilaktyce grypy, polegające na proponowaniu seniorom szczepienia tzw. czterowalentnymi (zawierającymi cztery szczepy wirusów grypy) szczepionkami przeciw grypie. Wcześniej Radom dwukrotnie został uznany za lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy za konsekwentnie szczepienia seniorów przeciwko grypie.

Reklama

W ostatnim sezonie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH odnotował 4,8 mln zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań, czyli o 19 proc. więcej w porównaniu z sezonem poprzednim; 16,9 tys. osób było hospitalizowanych, a 25 zmarło z powodu choroby. Według ekspertów, wrzesień to najlepszy czas na szczepienia przeciw grypie; szczyt zachorowań na tę chorobę przypada w lutym.

Dzięki programom realizowanym przez samorządy co roku w całej Polsce zostaje zaszczepionych około 200 tys. osób, głównie z grup ryzyka.