Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia obowiązują dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego; drugiego stopnia dla: mazowieckiego, łódzkiego i śląskiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina przy tym, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Reklama

Eksperci zalecają, żeby osoby dorosłe codziennie wypijały co najmniej 1,5 litra napojów, a osoby starsze nawet więcej – około 2 litrów (zapotrzebowanie na wodę dorosłego mężczyzny wynosi 2,5 litra dziennie, kobiety – 2 litry). Jednak zalecenia te dotyczą sytuacji, kiedy przebywamy w otoczeniu o umiarkowanej temperaturze.

RCB przypomina też, że nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu jak przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

W czwartek na południowym wschodzie kraju zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże oraz miejscami przelotne opady deszczu i burze. W czasie burz gdzieniegdzie wystąpi grad. Temperatura maksymalna od 25 stopni na wybrzeżu i Pomorzu, około 32 stopni w centrum, do nawet 37 stopni na południowym wschodzie.

W nocy zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże i przelotne opady deszczu, stopniowo zanikające.

W piątek czeka nas trochę wytchnienia. Temperatura maksymalna od 20 stopni na północy i północnym wschodzie oraz lokalnie w dolinach karpackich do 24 stopni na południowym zachodzie. Zachmurzenie małe i umiarkowane.