Kamica nerkowa (moczowa) może przebiegać bezobjawowo i chory dowiaduje się o niej dopiero przy okazji USG czy prześwietlenia. Ale może też powodować ostry ból i inne dolegliwości.

Reklama

Kiedy rozwija się w ukryciu, chory może odczuwać jedynie tępy ból pleców, który wiąże ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Taki stan może utrzymywać się nawet kilkanaście lat.

Typowym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa. Dochodzi do niej wtedy, gdy kamień zamyka światło przewodu moczowego. Potrzebna jest wówczas szybka interwencja specjalisty – przedłużający się bezmocz niszczy nerki i prowadzi do ich ostrej niewydolności.

Atakowi kolki nerkowej towarzyszą: silny ból, bolesne parcie na pęcherz, wzdęcie brzucha, nudności, wymioty. Ból pojawia się w okolicy lędźwiowej i promieniuje do podbrzusza. Może być tak silny, że chory traci przytomność. Zwykłe leki przeciwbólowe nie są w stanie uśmierzyć bólu, dlatego potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarza.

Na kamicę nerkową może wskazywać krwiomocz, fachowo nazywany hematurią. To obecność krwi w moczu – wydalany płyn może być czerwonobrunatny, mętny, ze skrzepami. Mikcji może towarzyszyć ból. Krwiomocz często towarzyszy atakowi kolki nerkowej.

Symptomem kamicy nerkowej jest też częste parcie na mocz, uczucie niecałkowitego opróżniania pęcherza i pieczenie podczas oddawania moczu.

Należy rozróżnić kamicę nerkową od kamicy żółciowej, która spowodowana jest kamieniami w woreczku żółciowym i przewodach żółciowych.