W piątkowym komunikacie, odnosząc się do doniesień medialnych dotyczących zasad przepisywania bezpłatnych leków dla seniorów, resort wyjaśnia, że obawy o ograniczanie do nich dostępu są nieuzasadnione.
- Wprowadzając bezpłatne leki dla najstarszych Polaków, minister zdrowia ma na względzie troskę o ich zdrowie - zapewnia ministerstwo. Wyjaśnia, że opublikowane kilka dni temu komunikaty resortu dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów miały wyjaśnić im najważniejsze kwestie dotyczące zasad przepisywania bezpłatnych leków.
- Ponieważ w mediach pojawiły się wybiórcze fragmenty tych komunikatów, wyjaśniamy, że jeden z nich przypomina o tym, że zmieniając pacjentowi dotychczas stosowane leki na inne, lekarz ma obowiązek kierować się aktualną wiedzą medyczną – a nie tylko tym, czy dany lek znajduje się na wykazie bezpłatnych leków - wyjaśnia MZ.
Resort zaznacza także, że wykaz leków dla seniorów nie jest "wykazem leków zalecanych w leczeniu pacjentów w wieku podeszłym". - Nie może on być jedyną podstawą (a więc taką podstawą, za którą nie stoi wiedza medyczna) do zmiany sposobu leczenia pacjenta - wskazuje MZ.
Pierwsze bezpłatne leki seniorzy będą mogli otrzymać 1 września, gdy wejdzie w życie już podpisany przez ministra zdrowia wykaz bezpłatnych leków. Na liście tej znajduje się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych - są to przede wszystkim medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Będzie mogło skorzystać z nich ok. 3 mln seniorów. Resort zdrowia szacuje, że leki umieszczone w tym wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł.