Ideał mężczyzny? Tom Cruise i prof. Miodek w jednym

Reklama

Do stomatologa chodzimy, by mieć zdrowe zęby – to fakt. Ale równie istotnym motywatorem jest estetyka. Chcemy mieć piękny uśmiech, by lepiej czuć się w swojej skórze, pozbyć się kompleksów, a także, co naturalne - podobać się innym. Piękny uśmiech to jeden z najważniejszych elementów tzw. pierwszego wrażenia w relacjach damsko-męskich. Ta cecha naszego wyglądu najczęściej plasuje się na szczycie listy, kiedy zapytamy mężczyzn o wyznaczniki atrakcyjności płci pięknej.

Nie inaczej jest w przypadku kobiet, co potwierdza badanie przeprowadzone na jednym z najbardziej popularnych amerykańskich portali randkowych Match.com. 5000 jego użytkowników w wieku powyżej 21 lat wypełniło kwestionariusz dotyczący tego, na co zwracają uwagę podczas pierwszej randki. Jak się okazuje, dla kobiet najważniejsze jest zarówno to, co w jamie ustnej, jak i to co z niej „wychodzi” - na pierwszym miejscu uplasowały się zęby z 71 proc. głosów, kolejne pozycje to m.in. ubiór mężczyzny (59 proc.), włosy (53 proc.), a także – co zaskakujące – gramatyka, która zajęła drugie miejsce w rankingu (69 proc). Te preferencje kobiet potwierdzają także wyniki ankiety Amerykańskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (AACD) – aż 48 proc. przebadanych Amerykanów po spotkaniu najbardziej pamięta uśmiech drugiej osoby.

- Piękne, zadbane zęby naprawdę mają ogromne znaczenie – dla nas, ale i ludzi, którzy nas otaczają. Dlatego też stomatologia estetyczna przeżywa prawdziwy renesans, a jej zabiegi są coraz bardziej popularne wśród pacjentów. Stomatolodzy mają do dyspozycji szeroką gamę narzędzi i technik, które zmierzają do poprawy wyglądu naszego uśmiechu. Dbanie o zęby wpisuje się, obok ruchu fizycznego oraz zdrowej diety, w styl życia. Nie każdy jednak korzysta z dobrodziejstw tej dziedziny stomatologii, czasem z powodu strachu, czasem lenistwa, skazując się niejednokrotnie na kompleksy - mówi lek. stom. Dorota Stankowska, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

Zdrowe zęby i dziąsła to podstawa pięknego uśmiechu

Nawet jeśli natura nie obdarzyła nas idealnym uzębieniem, są metody na to, by nasz uśmiech przeszedł metamorfozę. Co najbardziej szpeci zęby? Z pewnością przebarwienia, ich asymetria oraz wady zgryzu. Żółtawe, krzywe zęby z pewnością nie dodadzą nikomu uroku. Wszystkie te problemy można jednak rozwiązać podczas wizyty u specjalisty.

- Zanim zaczniemy myśleć o kwestiach estetycznych, zadbajmy o ich zdrowie. Tak jak architekt wizję idealnej budowli zaczyna od stabilnych i mocnych fundamentów, a dopiero potem skupia się na formie, tak i stomatolog rozpoczyna od rutynowego przeglądu i oceny stanu zdrowia jamy ustnej. Umówmy się na wizytę, podczas której lekarz zaplanuje nasze leczenie – doradza specjalista.

Pierwszym krokiem powinien być profesjonalny zabieg higienizacji, który najczęściej przeprowadza higienistka stomatologiczna. Skaling i piaskowanie usunie kamień nazębny i w wielu przypadkach pomoże pozbyć się nieestetycznych przebarwień po kawie i herbacie. Jeśli jednak przebarwienia są rozleglejsze, możemy zdecydować się na zabiegi wybielające w gabinecie.

- Zęby możemy wybielić na dwa sposoby: lampą lub laserem u stomatologa lub dzięki zakładanym na zęby nakładkom z żelem aktywizującym – w domu. Zabieg wybielania w gabinecie trwa ok. 1-1,5 h i zazwyczaj już 1-2 wizyty wystarczą, aby efekt był zauważalny. Przy utrzymywaniu poprawnych nawyków i odpowiedniej diety, różnica może być naprawdę spektakularna i długotrwała. Białe zęby optycznie rozjaśniają twarz i odejmują lat – zapewnia stomatolog.

Po profesjonalnych zabiegach oczyszczania zębów z osadów, należy także wyleczyć ewentualne ubytki oraz wyeliminować inne poważniejsze problemy np. stany zapalne dziąseł.

Reklama

Zanim zaprojektujesz wizję wspólnego życia, zaprojektuj uśmiech

Nieestetyczne przebarwienia mogą też zamaskować licówki, czyli cienkie płatki z porcelany lub kompozytu, które przykleja się do zęba. – Licówki to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które ma wiele korzyści: likwiduje problem przebarwień, gdy niemożliwe jest ich wybielanie np. po leczeniu antybiotykami, maskują szpary oraz wyrównują i poprawiają kształt zębów m.in. po ukruszeniach, pęknięciach, przy asymetrii. To jedna z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych metod, aby w dość krótkim czasie uzyskać uśmiech jak z okładki magazynu. Co ważne, będzie to efekt naturalny. Stomatolog dobierze odpowiedni odcień i rozmiar, tak by licówki idealnie współgrały z rysami naszej twarzy – uspokaja dr Stankowska.

Z kolei jeśli naszym zmartwieniem są wady zgryzu, to warto zdecydować się na wizytę u ortodonty. Specjaliści zapewniają, że jest to najlepsze rozwiązanie na uniknięcie szeregu komplikacji w jamie ustnej, ale też na pozbycie się kompleksów. – Jest wiele metod na korektę wad zgryzu nawet dla tych najbardziej wstydliwych pacjentów. Możemy zdecydować się na estetyczne aparaty ortodontyczne np. z porcelanowymi lub szafirowymi zamkami lub też na zapewniające równie subtelny efekt – nakładki Invisalign lub Clear Aligner. Nakładki są praktycznie niewidoczne, możemy też je dyskretnie zdjąć w razie potrzeby. Co najważniejsze, każde z tych rozwiązań podniesie estetykę naszych zębów, a co za tym idzie podniesie naszą atrakcyjność oraz doda pewności siebie - mówi dr Robert Białach, ortodonta.