Życiodajna woda

Człowiek w głównej mierze składa się z wody, dlatego też specjaliści zalecają, aby każdy z nas pił co najmniej dwa litry płynów w celu odpowiedniego nawodnienia i oczyszczenia organizmu. Zbawienny wpływ na nasz organizm mają również wody termalne, bogate w składniki mineralne, które wydobywane są z głębokich pokładów skorupy ziemskiej. Z uwagi na zamknięcie wody między warstwami skał, przejmują one bezpośrednio od nich liczne minerały, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do grupy pierwiastków niezbędnych ludzkiemu organizmowi należą: potas, żelazo, mangan, siarka, krzem, magnez, chrom, lit, wapń czy selen. Kąpiele w wodzie, bogatej w te składniki usprawnia pracę serca, podkręcają metabolizm, stabilizują tętno, regulują gospodarkę hormonalną w organizmie, obniżają poziom stresu, eliminują bóle mięśniowe i stawów oraz pomagają wyeliminować problem bezsenności. Baseny termalne są polecane w okresie rekonwalescencji. Wody termalne dobrze wpływają na kondycję skóry, ujędrniając ja i wygładzając. Ponadto pomagają przy problemach z trądzikiem, regulują nawilżenie skóry. Mają działanie kojące i usprawniające proces jej regeneracji.

Reklama

Wody termalne w Polsce

W naszym kraju znajdziemy kilka obiektów umożliwiających skorzystanie z atrakcji, jakimi są baseny termalne. Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę korzystając z danego obiektu jest rodzaj wód termalnych, oraz ich skład chemiczny. Jeżeli masz zamiar zredukować nadciśnienie lub poprawić krążenie – najlepszym rozwiązaniem są baseny z wodami solankowymi. Wody siarczkowo-fluorowe doskonale wpływają na obniżenie stresu, oraz wspomagają leczenie chorób układu nerwowego. Ten rodzaj wód zalecany jest również w przypadku chorób stawów i schorzeń ortopedycznych. Wpływają one również na szybki powrót do kondycji po złamaniach. Poza różnorakimi właściwościami leczniczymi, wody termalne to doskonały sposób na relaks i zabawę.

Jednym z miejsc , gdzie można zażyć kąpieli w termach i wypocząć jest Podhale, na którego terenie znajdują się 4 różne kompleksy. W szczególności warto odwiedzić miejscowość Szaflary, gdzie znajduje się najdłużej działający w regionie kompleks basenów termalnych. Na terenie Term Szaflary znajdują się 4 baseny z wodą termalną, utrzymywaną na poziomie 30-38 st. C. Woda wydobywana z odwiertu w pobliżu kompleksu, posiada unikalny i zróżnicowany skład fizykochemiczny oraz niską zasadowość.

Zdrowie jest wartością nadrzędną, dlatego warto korzystać ze skarbów natury, jakimi są miedzy innymi baseny termalne. Planując wyjazd urlopowy sugerujemy wybór regionów, które oferują skorzystanie z kąpieli w wodach termalnych.