Stosunkowo szybko, bo już około 30 roku życia (a u niektórych osób wcześniej) obserwuje się zmiany związane z przemieszczaniem się i zanikiem tkanki tłuszczowej na twarzy. Tkanka tłuszczowa zanika zwłaszcza w obrębie: skroni, czoła, „doliny łez” (okolica około oczodołowa), na policzkach, poniżej kości jarzmowej i w okolicach bruzd marionetki, na bródce. W niektórych miejscach twarzy, indywidualnie widać też nie tyle zanik ile przemieszczanie się tłuszczu, np. w okolicy łuków brwiowych (opuszczenie brwi i „ciężkie powieki”), policzka (fałdy nosowo-wargowe) i nisko, na podbródku (podwójny podbródek). Niezależnie od związanego z wiotkością skóry i z siłami grawitacji przemieszczania się tłuszczu, w niektórych obszarach twarzy tłuszcz łatwiej się odkłada, czasem zupełnie niezależnie od zmian wagi ciała. U niektórych osób szczególnie dobrze jest to widoczne właśnie na podbródku i w okolicy tzw.”chomików”, czyli nawisów tkanki w okolicy żuchwy.

Reklama

Wszystkie te zmiany powodują zmianę owalu twarzy i rysów. Młoda twarz charakteryzuje się większą objętością w okolicy policzków, kości jarzmowych i czoła. Z wiekiem, największa objętość przesuwa się w dół, powodując zmianę proporcji twarzy.

Zabiegi odmładzające - wypełnienia

Okolice gdzie widoczny jest ubytek objętości tkanek można uzupełniać materiałem wypełniającym. W tym celu najczęściej wykonuje się iniekcje kwasu hialuronowego, a także kwasu polimlekowego, własnego tłuszczu i innych materiałów. Iniekcje wypełniające szczególnie dobrze sprawdzają się w okolicy doliny łez, zapadniętych policzków, skroni i niektórych bruzd wokół ust. Wypełnienia uzupełniają ubytki tkanek i delikatnie podciągają w górę owal, co optycznie daje efekt odmładzający. Mogą też korygować zmienione proporcje twarzy z zaznaczeniem „młodego trójkąta” z podstawą (punktem ciężkości) na górze. Zawsze jednak polegają na dodawaniu objętości, co nawet przy bardzo szczupłych twarzach, przy nadmiarze podanego materiału może skończyć się nienaturalną zmianą wyglądu.

Nowe metody, bardzo precyzyjnego usuwania tkanki tłuszczowej stwarzają po raz pierwszy możliwość pełnego modelowania twarzy i przywracania jej dawnych, zmienionych z czasem harmonijnych i miłych dla oka proporcji.

Accusculpt

Accusculpt to laserowa lipoliza nadmiaru tkanki tłuszczowej z jednoczesnym liftingiem twarzy uzyskiwanym dzięki silnemu napięciu skóry. Poza efektem lipolizy Accusculpt powoduje bowiem stymulację produkcji kolagenu i ściągnięcie głębokich, rozluźnionych z wiekiem powięzi skóry.

Reklama

Światło lasera emituje falę światła o długości 1444 nm, która jest intensywnie pochłaniana przez tkankę tłuszczową. Największa absorpcja tej fali światła w tłuszczu, umożliwia precyzyjne jego niszczenie, bez ryzyka uszkodzeń innych tkanek. Zniszczony tłuszcz podlega wchłonięciu. W przypadku większej hipertrofii tkanki – można go zaaspirować (liposukcja) i wyciągnąć. Po tej części zabiegu wykonuje się laserowy termo lifting, czyli korzystając z bodźca jakim jest ciepło aktywizuje się procesy przebudowy tkanki łącznej, poprawiając jędrność skóry.

Najczęstsze obszary poddawane korekcji tą metodą, to oczywiście dolne partie twarzy, gdzie najbardziej uwidaczniają się efekty starzenia grawitacyjnego: „chomiki” i zmiana owalu twarzy w linii żuchwy, hipertrofia (przerost tkanki) w obrębie bruzdy nosowo-wargowej, podbródek.

Zabieg Accusculpt wykonuje się na ogół przez zwykłe nakłucie skóry lub wykonanie małych 1 mm nacięć, przez które wprowadza się kaniulę ze światłowodem. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa od pół godziny do dwóch, w zależności od wielkości obszaru poddawanego lipolizie. Po zabiegu należy założyć opatrunek uciskowy. Pacjent bezpośrednio po wykonaniu zabiegu może opuścić klinikę. Zwykle bezpośrednio po zabiegu może powrócić do codziennych obowiązków, chociaż miernie nasilony obrzęk nie pozwala od razu cieszyć się uzyskanym rezultatem. Pełna regeneracja skóry z oczekiwanym efektem regeneracji i poprawy napięcia ma miejsce po 3-4 tygodniach i poprawia się w ciągu 4-6 miesięcy od zabiegu.