Okłady na skórę z borowiny powodują regenerację naskórka i tkanek, które uległy uszkodzeniu, oraz zwiększają ukrwienie skóry. Dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i tkanek położonych głębiej. Przyczyniają się do tego w głównej mierze kwasy huminowe, składowe borowiny - mówi Wojciech Wolski z Instytutu Wellness and SPA Terma Bania.

Reklama

Wchodzące w skład borowiny kwasy huminowe, bituminy, białka, żywice, mikro- i makroelementy oraz sole i krzemionka zapewniają naturalną pielęgnację ciała. Kwasy organiczne i sole mają działanie ściągające, przeciwzapalne i bakteriobójcze.

Okłady borowinowe to sposób dla starszych osób na ból reumatyczny, ale też dla młodych, przeciążonych siedzeniem za biurkiem, albo wręcz przeciwnie - szalejących podczas aktywności sportowej. Tego typu zabiegi powodują rozluźnienie przykurczonej torebki stawowej, więzadeł oraz tkanek znajdujących się wokół stawów, dzięki czemu zwiększa się zakres ruch. Z kolei w przypadku pracowników biurowych okłady i masaże łagodzą bóle w części szyjnej i lędźwiowej kręgosłupa - dodaje ekspert.

Jeśli borowinę rozgrzejemy do 40 stopni Celsjusza i położymy na ciało, będzie oddawała ciepło powoli i równomiernie. Metabolizm komórkowy zwiększy się, a tym samym składniki odżywcze szybciej dotrą do komórek, a zbędne substancje zostaną wydalone. Zaczniemy się pocić i tym samym oczyszczać z produktów przemiany materii. Dodatkowo kwasy huminowe zawarte w borowinie resorbują z powierzchni skóry już wydalone ze środka niepotrzebne substancje.

Składnikiem borowiny związki o działaniu estrogennym. Stymulują one hormony nadnerczowe i jajnikowe, m.in. estradiol i progesteron. Okłady z borowiny mogą wyregulować cykl miesiączkowy oraz dokuczliwe objawy menopauzy.

Terapie borowinowe stosuje się w poważniejszych schorzeniach, takich jak stany zapalne pochwy, nadżerki, ale także po operacjach ginekologicznych jako czynnik wspomagający regenerację i dojście do zdrowia. Borowina to także jeden ze sposób na kobiecą zmorę, jaką jest cellulit.

Reklama

Szybszy metabolizm komórkowy, który jest wynikiem ciepłych okładów, i wynikające z niego wydalanie zbędnych substancji przemiany materii przyczyniają się do niwelacji "pomarańczowej skórki". Komórki tłuszczowe ulegają rozbiciu, a złogi z toksynami zostają wydalone. Jeśli do okładu zastosujemy jeszcze masaż, efektywność walki z cellulitem jest jeszcze większa - mówi Wojciech Wolski, który na co dzień wykonuje takie właśnie zabiegi w Białce Tatrzańskiej.

Możemy ją wykorzystywać jak tylko chcemy, w zależności od potrzeb. Podczas wizyty w spa korzystamy z okładów połączonych z masażem, w sanatorium także z borowinowych kąpieli i inhalacji. Borowiny można też używać w domu. Wówczas do kąpieli wrzucamy kostki torfowe lub bolące miejsca smarujemy zakupioną w aptece pastą borowinową. Borowina jest również składnikiem kosmetyków i środków pielęgnacyjnych.

Zanim zdecydujemy się poddać zabiegowi borowinowemu, należy zapoznać się z przeciwwskazaniami. Nie mogą ich stosować m.in. osoby poniżej 25. roku życia ze względu na wydzielane hormony, kobiety w ciąży, w trakcie miesiączki, chorzy na nadczynność tarczycy, nowotwory.