Przyczyny halitozy

Reklama

Najpowszechniejszą jej przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niesystematyczne szczotkowanie, nieużywanie nici dentystycznej czy płynu do płukania zwykle skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu z ust. Dlaczego? Resztki pokarmowe gromadzące się w okolicy zębów rozkładane są przez bakterie. Podczas tego procesu wytwarzane są związki siarki i to one są odpowiedzialne za odór z ust (więcej informacji na temat nieświeżego oddechu znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/nieswiezy-oddech).

Kolejną przyczyną halitozy są schorzenia jamy ustnej, czyli ropnie, nowotwory, próchnica, ropne zapalenie migdałków, przewlekłe zapalenie zatok (wydzielina z zatok spływa do nosa i po tylnej ścianie gardła).

Zdarza się, że brzydki zapach z ust spowodowany jest niewłaściwie dopasowaną protezą zębową. Powoduje ona uszkodzenia oraz otarcia dziąseł, co sprzyja rozwojowi bakterii.

To nie wszystko. Wśród chorób, które powodują nieprzyjemny oddech, znajdują się również: cukrzyca, zapalenie oskrzeli, marskość wątroby, uchyłki przełyku, choroba wrzodowa żołądka.

Reklama

Halitoza może mieć wiele przyczyn. Jeśli nie jesteśmy pewni, co nią jest, warto udać się do lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania w celu odkrycia źródła halitozy, co pozwoli wybrać odpowiednią ścieżkę leczenia.

Reklama

Leczenie halitozy

Kuracja uzależniona jest od źródła problemu. Jeśli przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, należy zwrócić baczniejszą uwagę na codzienne rytuały z tym związane. Zęby należy szczotkować przez około 3 minuty, starając się przy tym nie omijać żadnej powierzchni. Nie zapominajmy o nitkowaniu zębów oraz płukaniu jamy ustnej. Podczas szczotkowania nie uda nam się oczyścić dokładnie przestrzeni międzyzębowych, a właśnie w tych miejscach gromadzi się mnóstwo resztek pokarmowych, które są pożywką dla bakterii (sprawdź, czy warto stosować dezodorant do ust: https://portal.abczdrowie.pl/dezodorant-do-ust).

Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny szczególnie zadbać o dokładne oczyszczenie wszystkich elementów. Między zębami a drucikami gromadzą się pozostałości z jedzenia, które mogą przyczynić się do rozwoju bakterii.

W sytuacji, gdy przyczyną nieświeżego oddechu jest zepsuty ząb czy kamień nazębny, pomocne będzie udanie się do stomatologa.

Dobrym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust jest ssanie ziołowych tabletek zawierających cynk. Pierwiastek ten neutralizuje związki siarki, a ziołowe wyciągi odświeżają oddech na dłuższy czas.

Jeżeli zmagamy się z halitozą, warto zrezygnować z produktów spożywczych, które nasilają ten problem. Postarajmy się ograniczyć lub wyeliminować z diety czosnek, cebulę, mięso oraz alkohol. Osoby z tą przypadłością nie powinny palić papierosów, ponieważ nałóg ten jest jedną z przyczyn nieświeżego oddechu.

Nie zawsze jednak przyczyna halitozy jest oczywista. Objawowe leczenie jest nieskuteczne, jeśli źródłem jest poważna choroba, np. cukrzyca czy marskość wątroby. W sytuacji, gdy usilne próby pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust nie dają zadowalających efektów, należy udać się do lekarza i poddać się niezbędnym badaniom.