Przyczyny halitozy

Reklama

Najpowszechniejszą jej przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niesystematyczne szczotkowanie, nieużywanie nici dentystycznej czy płynu do płukania zwykle skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu z ust. Dlaczego? Resztki pokarmowe gromadzące się w okolicy zębów rozkładane są przez bakterie. Podczas tego procesu wytwarzane są związki siarki i to one są odpowiedzialne za odór z ust (więcej informacji na temat nieświeżego oddechu znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/nieswiezy-oddech).

Kolejną przyczyną halitozy są schorzenia jamy ustnej, czyli ropnie, nowotwory, próchnica, ropne zapalenie migdałków, przewlekłe zapalenie zatok (wydzielina z zatok spływa do nosa i po tylnej ścianie gardła).

Zdarza się, że brzydki zapach z ust spowodowany jest niewłaściwie dopasowaną protezą zębową. Powoduje ona uszkodzenia oraz otarcia dziąseł, co sprzyja rozwojowi bakterii.

To nie wszystko. Wśród chorób, które powodują nieprzyjemny oddech, znajdują się również: cukrzyca, zapalenie oskrzeli, marskość wątroby, uchyłki przełyku, choroba wrzodowa żołądka.

Halitoza może mieć wiele przyczyn. Jeśli nie jesteśmy pewni, co nią jest, warto udać się do lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania w celu odkrycia źródła halitozy, co pozwoli wybrać odpowiednią ścieżkę leczenia.

Leczenie halitozy

Kuracja uzależniona jest od źródła problemu. Jeśli przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, należy zwrócić baczniejszą uwagę na codzienne rytuały z tym związane. Zęby należy szczotkować przez około 3 minuty, starając się przy tym nie omijać żadnej powierzchni. Nie zapominajmy o nitkowaniu zębów oraz płukaniu jamy ustnej. Podczas szczotkowania nie uda nam się oczyścić dokładnie przestrzeni międzyzębowych, a właśnie w tych miejscach gromadzi się mnóstwo resztek pokarmowych, które są pożywką dla bakterii (sprawdź, czy warto stosować dezodorant do ust: https://portal.abczdrowie.pl/dezodorant-do-ust).

Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny szczególnie zadbać o dokładne oczyszczenie wszystkich elementów. Między zębami a drucikami gromadzą się pozostałości z jedzenia, które mogą przyczynić się do rozwoju bakterii.

W sytuacji, gdy przyczyną nieświeżego oddechu jest zepsuty ząb czy kamień nazębny, pomocne będzie udanie się do stomatologa.

Dobrym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust jest ssanie ziołowych tabletek zawierających cynk. Pierwiastek ten neutralizuje związki siarki, a ziołowe wyciągi odświeżają oddech na dłuższy czas.

Jeżeli zmagamy się z halitozą, warto zrezygnować z produktów spożywczych, które nasilają ten problem. Postarajmy się ograniczyć lub wyeliminować z diety czosnek, cebulę, mięso oraz alkohol. Osoby z tą przypadłością nie powinny palić papierosów, ponieważ nałóg ten jest jedną z przyczyn nieświeżego oddechu.

Nie zawsze jednak przyczyna halitozy jest oczywista. Objawowe leczenie jest nieskuteczne, jeśli źródłem jest poważna choroba, np. cukrzyca czy marskość wątroby. W sytuacji, gdy usilne próby pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust nie dają zadowalających efektów, należy udać się do lekarza i poddać się niezbędnym badaniom.