Regularne miesiączki to potwierdzenie, że organizm kobiety funkcjonuje prawidłowo. Zakładając, że każde miesiączka trwa od 3 do 5 dni (przy zachowaniu naturalnego cyklu), kobiety doświadczają nawet 60 dni krwawień w roku, czyli w przeliczeniu ponad 2 tysiące dni przez cały okres rozrodczy!

Reklama

Innym zjawiskiem są krwawienia występujące u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną. - Krwawienie menstruacyjne występujące przy stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej nie jest miesiączką będącą wynikiem normalnych fluktuacji w poziomach hormonów, które prowadzą do owulacji. Jest to tzw. krwawienie z odstawienia, które naśladuje naturalny cykl miesiączkowy. Występuje ono na skutek zmniejszenia wsparcia hormonalnego podczas tygodnia w którym nie przyjmuje się aktywnych pigułek – mówi prof. Dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, endokrynolog.

Antykoncepcja hormonalna a miesiączka raz na kwartał

Obecnie kobiety stosujące klasyczne schematy doustnej antykoncepcji hormonalnej (21+0, 21+7, 24+4) doświadczają regularnego krwawienia raz w miesiącu - w przerwie bez tabletek lub w trakcie stosowania tabletek z placebo. Od niedawna w Polsce dostępne jest nowa metoda antykoncepcji o wydłużonym schemacie stosowania (LARC – long-acting reversible contraceptive), która pozwala zredukować ilość planowanych krwawień do jedynie 4 w roku, czyli występują one raz na kwartał.

Dzięki temu kobieta jest rzadziej narażona na niedogodności związane z przerwą w stosowaniu i krwawieniem z odstawienia. Badania wykazały, że podczas przerwy w stosowaniu hormonów u kobiet częściej niż w okresie stosowania hormonów występują bóle i skurcze w podbrzuszu, tkliwość piersi, wzdęcia i obrzęki.

Podczas stosowania antykoncepcji o wydłużonym schemacie stosowania tabletki przyjmuje się bez przerw, dlatego należy pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa w celu zapewnienia ciągłości dostępności preparatu.

PAMIETAJMY: Wybór odpowiedniej antykoncepcji powinien zawsze uwzględniać zarówno aspekty medyczne, jak i potrzeby pacjentek, dlatego lekarz musi wziąć pod uwagę wiele czynników zanim zaproponuje daną formę czy preparat antykoncepcyjny.