Oczywiście, ale powinny to być sprawdzone sposoby. Zapytaliśmy eksperta – lekarza medycyny estetycznej Izabelę Lenartowicz – jak postępować w przypadku podrażnień po goleniu (sprawdź profil eksperta: https://ranking.abczdrowie.pl/d/28596,izabela-lenartowicz).

Reklama

Jakie znamy rodzaje depilacji?

Istnieje wiele metod usunięcia zbędnego owłosienia. Najpopularniejszym i najtańszym sposobem jest golenie jednorazową maszynką. W sklepach mamy szeroki wybór maszynek – do wyboru, do koloru. Możemy przebierać w markowych produktach, które mają różne udogodnienia (np. paski nawilżające, wygodną końcówkę do trzymania, cztery ostrza) lub wybierać spośród tych najtańszych, czasem równie skutecznych. Jeśli nie lubimy maszynek, to w domu z powodzeniem można używać elektrycznego depilatora. Jednak stosowanie go może być bolesne.

Owłosienie możemy również usuwać za pomocą gorącego wosku. Jest to jednak bardzo bolesna metoda depilacji. Zazwyczaj wykonywana jest w salonach kosmetycznych, ale można również bez przeszkód stosować ją w domu (więcej informacji o depilacji woskiem można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/depilacja-woskiem).

Coraz popularniejszym sposobem usuwania zbędnych włosków jest depilacja laserowa. Można poddać się jej w gabinecie medycyny estetycznej lub gabinecie dermatologicznym. Jej najważniejszą zaletą jest długotrwały efekt, owłosienie odrasta zazwyczaj po około roku. Depilacja laserowa jest bezbolesna.

Podrażnienia po depilacji

Każda metoda depilacji wiąże się z przykrymi skutkami. Podczas golenia maszynką zdarzają się zacięcia. Systematyczne stosowanie jednorazowych golarek wysusza skórę i naraża ją na inne podrażnienia. Z kolei golenie elektrycznym depilatorem i gorącym woskiem jest bolesne. Depilacja laserowa może przyczynić się do powstania nieestetycznych przebarwień.

Reklama

To nie wszystko. Izabela Lenartowicz, lekarz medycyny estetycznej, wspomina o innej przykrej konsekwencji depilacji: -Podrażnienie może wystąpić również wtedy, gdy włosy zaczynają wrastać pod skórę i są zbyt słabe, aby przebić ją i wydostać się spod niej. Częstym błędem jest samodzielne usuwanie ich igłą i wyciąganie spod skóry. Prowadzi to do powstania stanu zapalnego (zapalenie mieszków włosowych) i w późniejszym czasie blizn. Wrastanie włosków występuję najczęściej po goleniu elektrycznym depilatorem lub plastrami z woskiem.

Jak radzić sobie z podrażnieniami po depilacji?

Zwolennicy golenia „jednorazówkami” powinni pamiętać, by nie używać ich na suchą skórę. Nasz ekspert radzi: Jednym z najprostszych sposobów zapobiegania podrażnieniu skóry przy depilacji maszynką jednorazową jest wykonanie tego zabiegu podczas kąpieli. Ciepła woda sprawia, że skóra jest rozgrzana, włoski stają się bardziej miękkie. Przed depilacją należy zastosować specjalne pianki lub żele.

A co z bolesną depilacją woskiem? Izabela Lenartowicz ostrzega, że przy stosowaniu tej metody można nawet poparzyć skórę. Dlatego zaleca po depilacji stosowanie balsamów łagodzących z panthenolem, alantoiną. Aby zmniejszyć stan zapalny, można również położyć na skórę zimne okłady lub kostki lodu.

Nasz ekspert podpowiada też, jak poradzić sobie z problemem wrastających włosków: Na wrastające włoski najskuteczniejszą metodą jest zastosowanie maści z neomycyną, aby złagodzić stan zapalny. Można również wykonać parę zabiegów mikrodermabrazji w odstępie 14 dni, aby mocno złuszczyć naskórek i pomóc włosom wydostać się na zewnątrz. Dla osób z wrastającymi włosami najskuteczniejszą metodą depilacji jest depilacja laserowa. Wykonujemy ją w serii około 6 zabiegów.

- Jeśli stan zapalny, podrażnienie skóry po zastosowaniu domowych metod utrzymują się dłużej, pamiętajmy o odwiedzeniu specjalisty, który przepisze odpowiednie preparaty z antybiotykiem do złagodzenia stanu skóry – dodaje Izabela Lenartowicz, lekarz medycyny estetycznej.

Usuwanie owłosienia osłabia nasz naskórek, dlatego powinniśmy zadbać o regenerację i nawilżenie skóry nie tylko tuż po depilacji. Nasz ekspert zaleca, by przed goleniem regularnie wykonywać peelingi. Dzięki temu wzmocnimy i odżywimy naskórek.