- U panów po 30. roku życia spada elastyczność i sprężystość skóry, pojawiają się bruzdy, utrwaleniu ulegają zmarszczki mimiczne. Skóra sprawia wrażenie bardziej ziemistej i zmęczonej, zwłaszcza u tych mężczyzn, którzy prowadzą niezdrowy tryb życia. Wymienione czynniki oraz coraz większa dostępność zabiegów medycyny estetycznej sprawiają, że wzrasta wśród tej grupy zainteresowanie możliwościami poprawy kondycji i wyglądu skóry – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska z Sthetic Klinika Dr Jagielskiej.

Reklama

Zła kondycja skóry, zmarszczki mimiczne

Skóra mężczyzn w odróżnieniu od kobiecej jest grubsza i odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych. Mimo, że starzeje się wolniej, pojawiające się zmarszczki i bruzdy są jednak głębsze i bardziej widocznie. Sprawia to, że część panów decyduje się na zabiegi z toksyną botulinową, kwasem hialuronowym czy hydroksyapatytem wapnia. - Toksyna botulinowa zapewnia korektę zmarszczek mimicznych m.in. pionowych zmarszczek czoła, które dodają twarzy srogiego wyglądu. Kwas hialuronowy zawarty np. w preparatach Belotero to dobry sposób na wygładzenie zmarszczek, rewitalizację skóry, przywrócenie jej optymalnego nawilżenia. Z kolei Radiesse daje efekt wypełnienia bruzd, uniesienia skóry policzków oraz zapobiega ich grawitacyjnemu opadaniu. Główny składnik preparatu – hydroksyapatyt wapnia, stymulując produkcję kolagenu, poprawia strukturę skóry, a nie tylko nadaje jej objętości – wyjaśnia dr Jagielska.

Blizny, naczynka i plamy pigmentacyjne

- Zdarza się, że ze względu na swoje zamiłowanie do techniki i zainteresowanie tym co nowe, mężczyźni wybierają zabiegi z użyciem zaawansowanych urządzeń, które emitują fale radiowe i napinają skórę – mówi dr Ewa Rybicka z kliniki Estetica Nova. - Zaawansowanym technologiczne zabiegiem jest również laserowy nieablacyjny resurfacing, który poprawia wygląd skóry, odświeża ją, spłyca zmarszczki i blizny potrądzikowe. Dzięki skutecznej i nowoczesnej technologii laserowej możemy również zamknąć popękane naczynia, zmniejszyć rumień czy, co jest bolączką niektórych Panów, usunąć nieestetyczne plamy pigmentacyjne z twarzy lub skóry dłoni – dodaje dr Jagielska.

Nadmiar tkanki tłuszczowej

Panowie, którzy zmagają się z niedoskonałościami urody coraz częściej proszą o pomoc w redukcji opornej, lokalnej otyłości. Problem można rozwiązać stosując lipolizę iniekcyjną lub liposukcję laserową czy chirurgiczną. - Kwalifikacja do poszczególnych procedur zależy od nasilenia zmian. Szczególnym rodzajem otyłości miejscowej jest nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy sutków. W tym wypadku konieczna jest diagnostyka endokrynologiczna. W sytuacji, gdy nie stwierdzana jest obecność tkanki gruczołowej, można zastosować mniej inwazyjne procedury. Jeśli jednak w badaniu USG widoczna jest tkanka gruczołowa, konieczna jest klasyczna operacja chirurgiczna i usunięcie gruczołu – wyjaśnia dr Rybicka.

Niechciane owłosienie

Wśród zabiegów z zakresu medycyny estetycznej dużą popularnością cieszą się również trwałe depilacje. - Mężczyźni najchętniej pozbywają się włosków z ramion, brzucha i pleców, choć są i tacy panowie, którzy regularnie depilują ręce, nogi czy okolice intymne. Wzrost popularności tego typu zabiegów wiąże się niewątpliwie z obrazami mężczyzny kreowanymi przez kolorowe pisma i poszukiwaniem ich odpowiedników przez kobiety – mówi dr Rybicka.

Rozstępy

Reklama

Rozstępy kojarzą się z przypadłością typowo kobiecą, tymczasem mężczyźni, choć w mniejszym stopniu, również borykają się z tym problemem. Rozstępy można nabyć w okresie dojrzewania, podczas gwałtownej redukcji masy ciała, czy też na skutek intensywnych ćwiczeń na siłowni, które często łączy się ze stymulacją wzrostu masy mięśniowej przeróżnymi odżywkami. - Zmiany te są bardzo trudne do usunięcia. Tu z pomocą przychodzi prawidłowo zastosowany laser CO2, niwelujący rozstępy już po kilku zabiegach – wyjaśnia dr Rybicka.

Wypadanie włosów

Duże grono pacjentów stanowią panowie borykający się z problemem wypadania włosów. - W tym przypadku najczęściej zaleca się serię zabiegów mezoterapii skóry głowy, która hamuje wypadanie włosów oraz stymuluje proces ich odrastania. Wpływa też korzystnie na ich jakość – podpowiada dr Jagielska.

Bruksizm

Inną dolegliwością dotykającą mężczyzn, tym razem z pogranicza medycyny estetycznej i stomatologii, jest bruksizm. - Bruksizm to nadmierny przerost mięśnia żwacza, spowodowany napięciem i stresem, powodujący bóle głowy, zmęczenie, ścieranie powierzchni zębów itp. Skutecznym leczeniem jest podawanie co 6-8 miesięcy toksyny botulinowej – mówi dr Rybicka.

Nadpotliwość

Codzienny stres i tempo życia aktywnego mężczyzny może powodować miejscową, tzw. pierwotną nadpotliwość występującą w obrębie dłoni czy pach. Tę przykrą dolegliwość, podobnie jak w przypadku bruksizmu, można skutecznie leczyć toksyną botulinową.

Konsultacja merytoryczna: dr Aleksandra Jagielska z Sthetic Klinika Dr Jagielskiej oraz dr Ewa Rybicka z kliniki Estetica Nova