Dla wielu rodziców kąpiel dziecka to nie lada wyzwanie, które niekiedy spędza im sen z powiek. Warto jednak odrzucić złe emocje na bok i podejść do problemu ze stoickim spokojem. W tym przypadku niezbędne okażą się „kąpielowe triki”, które pomogą przezwyciężyć strach dziecka przed myciem, a dodatkowo zapewnią mu dobrą zabawę. Najpierw jednak należy doszukać się przyczyny, która sprawia, że nasze dziecko niechętnie odnosi się do kąpieli.

Reklama

Jedną z najczęstszych przyczyn strachu dzieci przed kąpielą lub prysznicem jest łzawienie oczu po dostaniu się do nich mydła lub żelu do mycia. Dzieci, które już skończyły 3 lata potrafią samodzielnie, choć jeszcze pod opieką rodziców, umyć się. Często też pamiętają doskonale nieprzyjemne piekące wydarzenia z poprzednich kąpieli. Dlatego też, zanim dokonamy zakupu kosmetyków dla dzieci, powinniśmy sprawdzić ich skład – komentuje dr Anna Bobkowska, ekspert z Działu Badań i Rozwoju w laboratorium Forte Sweden.
W przypadku kosmetyków dla dzieci w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na to czy zawierają one łagodne, bezpieczne dla skóry substancje myjące – jak np. Sodium Cocoamphoacetate czy Cocamidopropyl Betaine. Powinniśmy wybierać kosmetyki o naturalnym pH oraz te, które zawierają informację, że zostały przebadane nie tylko dermatologicznie, ale również aplikacyjnie, a najlepiej aplikacyjnie z opinią lekarza okulisty. To bardzo ważne dla konsumenta, ponieważ wybrane badania mogą nie być obowiązkowe dla firm kosmetycznych, a są potwierdzeniem, że dane produkty są bezpieczne – dodaje dr Anna Bobkowska, ekspert z Działu Badań i Rozwoju w laboratorium Forte Sweden.
Przyczyny w niechęci dziecka do kąpieli lub prysznica leżą nie tylko po stronie niewłaściwie dobranych kosmetyków. Warto również sprawdzić czy w łazience mamy odpowiednią temperaturę powietrza.

Ciepło, ciepło coraz cieplej…

O tym, że szczegóły mają znaczenie wiedzą wszyscy. Również w przypadku kąpieli dziecka zasada ta jest jak najbardziej aktualna. Zanim rozbierzemy naszego malucha sprawdźmy jaka temperatura panuje w łazience. Z pozoru ta banalna sprawa, którą można przeoczyć przez nadmiar obowiązków, może spowodować prawdziwą rewolucję w życiu naszego dziecka. Być może nasz maluch zraził się do kąpieli przez to, że w danym pomieszczeniu było po prostu zimno. Dlatego też zadbajmy o to, żeby temperatura powietrza w łazience wynosiła minimum 22 stopnie Celsjusza. Ważna jest również temperatura wody. Z reguły powinna mieścić się w granicach 37 - 38 stopni Celsjusza. Jeśli przygotowujemy łazienkę do kąpieli dziecka to warto także zadbać o kwestie bezpieczeństwa. Rozłóżmy matę antypoślizgową w wannie lub w brodziku – taki zabieg może zapobiec niebezpiecznym upadkom, które mogły być przyczyną niechęci dziecka do codziennej higieny.

Kąpiel jak w Disneylandzie

Reklama

Właściwie przygotowana łazienka to jednak nie wszystko, żeby zachęcić dziecko do mycia. Kąpiel czy prysznic to również odpowiednio dobrane kosmetyki, które nie tylko spełnią swoją podstawową funkcję, ale także umilą czas naszemu dziecku. W tym przypadku warto zadbać o takie preparaty, które wykorzystują wizerunek znanych postaci z ulubionych bajek naszego malucha. W ten sposób zapewniamy dziecku bajkowe towarzystwo jakie na co dzień spotyka na ekranie telewizora.

Reklama

Postacie z bajek są bardzo ważne w życiu każdego dziecka, dlatego też wprowadziliśmy na rynek serie kosmetyków dla dzieci, które wykorzystują wizerunek najbardziej znanych postaci ze świata Walt’a Disney’a, m.in.: Jej Wysokość Zosia, Mała Syrenka, Zygzak McQueen, czy też Złomek. Dzięki temu maluchy podczas kąpieli mogą przeżyć bajeczną przygodę u boku swoich telewizyjnych bohaterów – wyjaśnia Monika Dąbrowska Marketing Manager z firmy Forte Sweden. – Ponadto wszystkie produkty z nowej serii On Line Disney zostały przebadane dermatologicznie i nie wywołują żadnych podrażnień ani alergii. W naszym nowym asortymencie znajduje się również szampon ułatwiający rozczesywanie, co szczególnie polecane jest dziewczynkom o dłuższych włosach – dodaje.

Podążając w „rytmie” bajek warto sprawdzić jakimi zabawami zająć dziecko podczas mycia.

Wodny plac zabaw

Kiedy planujemy kąpiel lub prysznic dla naszego dziecka warto ponieść się fantazji i zrobić w łazience prawdziwy plac zabaw. W ten sposób unikniemy nudy, która może dopaść każdego brzdąca podczas rutynowego mycia. Zabawki to skuteczne antidotum na lęk przed wieczornym pluskaniem się w wannie.

Kąpiel dla mojego synka to niesamowita przyjemność i kolejna forma rozrywki. Jednak, jeszcze całkiem niedawno, każdorazowe pójście do łazienki wywoływało wylew gorzkich łez. Na początku nie było łatwo, szukałam różnych sposobów, które sprawiłyby, że mój Mati przestanie utożsamiać kąpiel z przykrym obowiązkiem. W końcu się udało. Wystarczyło z wanny zrobić prawdziwy plac zabaw, wprowadzić bohaterów z ulubionych bajek, by była to dla niego niesamowita przygoda i zabawa. W pewnym momencie nawet nie zauważał, że mokre wygłupy, to kąpiel się w wannie, której kiedyś bardzo nie lubił – opowiada Malwina Bakalarz, autorka bloga parentingowego bakusiwo.pl.

Warto zatem do łazienkowego asortymentu dorzucić kilka zabawek tj. fontanny wodne, kredki do malowania po płytkach czy wannie lub słynną żółtą kaczuszkę, która swobodnie unosi się na wodzie. Jeśli w naszym domu znajduje się tylko prysznic to warto podpowiedzieć dziecku, że strumienie wody to deszcz, a zadaniem malucha będzie podlewanie plastikowych kwiatków kolorową konewką.

Sposobów na zachęcenie dziecka do kąpieli jest wiele. Wystarczy ruszyć wyobraźnią i zaaranżować łazienkę tak by dziecko poczuło się jak w bajce.