Popularne mity obala dr n. med. Urszula Kozłowska, ekspert head&shoulders, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Reklama

Mit nr 1: Główną przyczyną łupieżu jest nieodpowiednia higiena.

Nieodpowiednia higiena nie jest bezpośrednią przyczyną łupieżu, ale może wpływać na zaostrzenie jego objawów. Łupież jest reakcją skóry głowy na obecność grzyba Malassezia globossa, który żywi się sebum wydzielanym przez gruczoły łojowe znajdujące się na jej powierzchni. Około 50% osób na świecie reaguje uczuleniem na kwas oleinowy będący produktem przemiany materii tego mikroorganizmu. Ta nadwrażliwość objawia się m.in. podrażnieniem, swędzeniem czy przyspieszeniem cyklu namnażania komórek naskórka. Komórki te złuszczając się sklejają się w większe skupiska i tworzą widoczne białe płatki skóry, które nazywamy łupieżem.

Mit nr 2: Skuteczne w walce z łupieżem są tylko silne produkty przeciwłupieżowe.

Łupież to stan powracający. Jeśli raz go doświadczysz, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie pojawiał się ponownie. Można go jednak skutecznie zwalczyć. Najważniejsza jest systematyczna pielęgnacja odpowiednimi produktami przeciwłupieżowymi. Dlatego też najlepiej stosować łagodne szampony i odżywki przeznaczone do codziennego użytku. Polecam head&shoulders, który dzięki zawartości aktywnego ZPT, zwalcza przyczynę łupieżu – grzyb Malassezia globossa. Skuteczność pirytionianu cynku (ZPT) utrzymuje się przez cały okres jego stosowania, a skóra głowy pozostaje w dobrej formie przez aż 72 godziny po myciu. Jeśli przy regularnym stosowaniu tego typu produktów łupież nie zniknie – skonsultuj się z dermatologiem.

Mit nr 3: Szampony przeciwłupieżowe podrażniają skórę.

Łagodne szampony przeciwłupieżowe przeznaczone do codziennej pielęgnacji nie wywołują podrażnień skóry głowy, a nawet łagodzą te już istniejące. Przyczyną podrażnień i łupieżu jest grzyb Malassezia globosa. Jego aktywność wywołuje także swędzenie skóry głowy. Drapanie niestety przynosi jedynie chwilową ulgę, a co więcej dodatkowo zwiększa podrażnienia. Może też przyczynić się do mechanicznego uszkadzania włosów. Dlatego warto sięgać po produkty przeciwłupieżowe o delikatnej formule, takie jak head&shoulders. Dzięki zawartości składników intensywnie nawilżających wpływają one kojąco na skórę głowy i odżywiają włosy. Co najważniejsze jednak, za sprawą pirytionianu cynku, skutecznie hamują wzrost M. globosa, zwalczając w ten sposób źródło podrażnień. Wybieraj produkty z mentolem, który znany jest ze swoich właściwości łagodzących i kojącego oddziaływania na skórę głowy.

Mit nr 4: Codzienne stosowanie szamponów przeciwłupieżowych niszczy włosy, dlatego powinno się je stosować zamiennie z innymi szamponami.

Stosowanie szamponu przeciwłupieżowego o łagodnej formule nie szkodzi skórze głowy ani włosom. Wprost przeciwnie. Tylko zdrowa, nawilżona skóra głowy bez łupieżu będzie podstawą pięknych, zadbanych włosów. Wybieraj produkty, takie jak np. head&shoulders, które poza efektywnie zwalczającym łupież pirytionianem cynku (ZPT), zawierają także składniki intensywnie nawilżające. Są łagodne, a barwniki i substancje zapachowe zostały w nich ograniczone do minimum, dzięki czemu poleca się je do codziennej pielęgnacji. Najlepsze efekty osiągniesz przy regularnym stosowaniu wybranego produktu przeciwłupieżowego. Naprzemienne używanie tego typu szamponu ze zwykłym szamponem może doprowadzić do wypłukania składników aktywnych i osłabić ich skuteczność w walce z łupieżem.