Czym jest prostata?

Reklama

Prostata jest nazywana inaczej gruczołem krokowym. Jest elementem męskiego układu płciowego. Znajduje się ona u mężczyzny tuż pod pęcherzem moczowym. Przez środek prostaty przechodzi cewka moczowa. W prostacie jest produkowana biaława, mętna wydzielina. Ma ona specyficzny zapach i zasadowy odczyn. Sperma zawiera w swoim składzie m.in. wydzielinę z prostaty.

Objawy przerostu prostaty

Symptomy, które świadczą o powiększaniu się gruczołu krokowego można najczęściej zaobserwować po pięćdziesiątym roku życia (dowiedz się więcej o przeroście prostaty: https://portal.abczdrowie.pl/przerost-prostaty).

Wspomnieliśmy już, że przez środek prostaty przechodzi cewka moczowa. Otóż, jeśli gruczoł krokowy powiększa się, to wówczas uciska cewkę. Prowadzi to do problemów z oddawaniem moczu. Mężczyzna ma potrzebę częstszego chodzenia do toalety. Zdarza mu się to nawet w nocy. Mikcja jest opóźniona, zaś strumień moczu jest niepokojąco powolny, czasem chory oddaje jedynie kilka kropel. Po wysikaniu się, ma wrażenie, że nie do końca opróżnił pęcherz. To jednak nie wszystko. Kiedy czuje potrzebę oddania uryny, to musi to zrobić natychmiast. Przerost prostaty wiąże się również z wyciekaniem moczu wtedy, gdy najmniej można się tego spodziewać – kropelki uryny brudzą wówczas bieliznę. Jest to bardzo niekomfortowe, wymaga posiadania bielizny na zmianę np. w pracy.

Nieleczony przerost prostaty może być przyczyną powstania kamieni nerkowych, a nawet spowodować niewydolność nerek.

Przyczyny przerostu prostaty

Czynnikiem, który znacząco przyczynia się do powstania przerostu prostaty jest wiek. Ponad połowa sześćdziesięciolatków (60%) ma problem z przerostem prostaty. Z każdym kolejnym rokiem ryzyko rośnie coraz bardziej. Aż 95% panów po osiemdziesiątym roku życia cierpi z powodu przerośniętej prostaty.

Przerost prostaty bierze swoje źródło z naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Mianowicie, u dojrzałego mężczyzny redukuje się poziom testosteronu, jednocześnie nie zmniejsza się ilość estrogenu. W wyniku zmian hormonalnych tkanki budujące prostatę powiększają się. Proces ten dotyczy każdego mężczyzny, jednak u niektórych panów jest on zintensyfikowany.

Nie bez znaczenia jest również genetyka. Jeśli w rodzinie mężczyzny zdarzały się przypadki tej przypadłości, to istnieje spore ryzyko, że on również będzie musiał zmagać się z tym problemem.

Jak leczyć przerost prostaty?

Mężczyzna, który zauważy u siebie objawy, które mogą świadczyć o przeroście prostaty, powinien jak najszybciej udać się do lekarza. Niestety dla wielu panów wizyta u lekarza w takiej sprawie, jest zadaniem niemalże niewykonalnym. Jednak tylko specjalista będzie mógł ocenić, czy przyczyną dolegliwości jest łagodny przerost prostaty czy jest to już nowotwór. Należy bowiem wziąć pod uwagę to, że objawy łagodnego przerostu prostaty są bardzo podobne do symptomów nowotworu prostaty.

Przerost prostaty może być leczony farmakologicznie (więcej informacji o leczeniu chorób prostaty można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-chorob-prostat). Jeśli to nie pomoże, to pacjent powinien zostać poddany zabiegowi wycięcia przerośniętego fragmentu tego gruczołu.

W sytuacji, gdy konsultacja z lekarzem oraz badania (PSA, per rectum, biopsja) wskazują na nowotwór wówczas są stosowane inne metody leczenia.

Reklama