Nie przegrzewaj sypialni

Reklama

Wiemy, że kuszące jest spanie zimą w ciepłej sypialni, ale zdrowe niestety nie jest. Oczywiście nie należy marznąć, ale ważne jest, aby spać w chłodnym pomieszczeniu - 18-20 stopni, dobrze wywietrzonym przed spaniem (najbardziej skuteczne i ekonomiczne jest wietrzenie krótko przy szeroko otwartym oknie). Zapewnij sobie komfort cieplny za pomocą zimowej kołdry, ewentualnie dodatkowego koca i ciepłych skarpetek.

Nawilżaj na zewnątrz

Zimą, szczególnie w blokach bardzo wysusza się powietrze w mieszkaniu. Takie suche, ciepłe powietrze w domu silnie wysusza śluzówkę nosa, co powoduje niższą odporność, szczególnie, jeżeli z takiego gorącego pomieszczenia wychodzimy na mróz. Przy katarze powoduje większą gęstość kataru i wrażenie zatkanego nosa. Powieś na grzejnikach nawilżacze powietrza lub korzystaj z nawilżaczy elektrycznych, szczególnie w czasie kataru. Jeżeli dopadł Cię nagle katar i nie masz nawilżaczy, powieś po prostu na kaloryferach mokre ręczniki. Możesz dodać kilka kropli olejków eterycznych np. eukaliptusowego lub tymiankowego.

Nawilżaj od środka

Pij dużo płynów w temperaturze pokojowej. Napój z miodem, imbirem i cytryną może nie zdziała cudów, ale na pewno dostarczy witaminy C i rozgrzeje.

Oczywiście najważniejsze jest nawilżenie nosa – najlepszy będzie spray na przykład Aspecton, ponieważ jest wygodny w użyciu i działa tam, gdzie powinien, nie spływając szybko do gardła, jak krople. Zwróć uwagę, czy zawiera wazykokonstryktory, czyli substancje obkurczające śluzówkę nosa. Te substancje wprawdzie działają szybko, ale niszczą śluzówkę nosa i przy dłuższym stosowaniu uzależniają, co objawia się chronicznym katarem, są też niewskazane dla osób z nadciśnieniem. Co właściwie powinien zawierać dobry preparat do nosa? Hipertoniczny roztwór soli morskiej zmniejszający obrzęk (roztwory izotoniczne nie mają takiego działania), olejki eteryczne ułatwiające oddychanie, substancje nawilżające (na przykład hipromelozę lub dekspantenol).

Inhaluj

Inhalacje na pewno pomagają udrożnić nos. Możesz je wykonać specjalnym inhalatorem elektrycznym, lub starym, domowym sposobem – nad miską z gorącą wodą, z głową zakrytą grubym ręcznikiem. Pamiętaj, żeby po inhalacji nie wyziębić głowy, najlepiej robić ją w ciepłym pomieszczeniu, a po skończonym zabiegu założyć na 10 minut czapkę. Do wody można dodać zioła, na przykład miętę lub olejki eteryczne, uważając aby były w takiej dawce, aby nie podrażnić oczu.

Śpij wygodnie

Wiele zakatarzonych osób powie Ci, że lepiej jest spać na boku, niestety na to mamy wpływ tylko kładąc się do łóżka. Kolejną sprawą jest wygodna poduszka, która zapewni wyższe ułożenie głowy (powyżej poziomu serca). Zapewnij sobie spokój, połóż w zasięgu ręki spray do nosa, chusteczki i wodę z cytryną i śpij spokojnie!