Do niedawna wszystkie rowery danego typu były takie same, niezależnie od tego, kto docelowo miał na nich jeździć. Czasami w niektórych modelach o zastosowaniu decydowała rama. "Damka", czyli rower dla kobiet, miał ją nieco obniżoną.
Jednak od pewnego czasu projektanci rowerów zwracają uwagę na różnicę w budowie mężczyzn i kobiet, która przekłada się na potrzebę innego wyprofilowania sprzętu. Trend ten szczególnie widać w przypadku rowerów górskich. Powstały całe serie rowerów górskich dla kobiet.

Reklama

Góral dedykowany paniom

Rowery górskie przygotowywane z myślą o kobietach wyróżniają się przede wszystkim ramą. Ma ona inną geometrię w porównaniu do wersji męskiej. Dostosowana została do anatomii ciał kobiet – bierze pod uwagę długość ich rąk, nóg oraz budowę kręgosłupa.

- Zmiany dotyczą przede wszystkim długości roweru, a także odległości pomiędzy kierownicą a siodłem - wyjaśnia Michał Putz z firmy Kellys Bike. - W modelach dla kobiet obniżono również łączenie rury podsiodłowej z górną rurą. Dość istotną zmianą jest także wydłużenie tylnego trójkąta (czyli części ramy trzymającej tylne koło), co zapewnia większą stabilność pojazdu.

Reklama

Standard dla kobiet

"Kobiece" modele wyróżniają się specjalnym siodełkiem. Miednica pań jest inaczej skonstruowana od męskiej, wymaga więc innej budowy siodełka.

Górale przygotowane dla pań wyposażone są w 26-calowe koła ze wzmocnionymi obręczami oraz grubymi oponami z wyraźnym bieżnikiem. Nowością są modele na większym 27,5” kole. Poruszanie po nierównościach złagodzi także amortyzowany widelec, który absorbuje drgania.

Reklama

Standardem jest liczba biegów wahająca się od 21 do 27, a także skuteczne i wytrzymałe hamulce. Najlepsze rowery posiadają modele hydrauliczne, zwiększające efektywność ich pracy.

Kobiecy = różowy?

Rowery dedykowane paniom wyróżniają się nie tylko budową, ale też atrakcyjnym dizajnem. Projektanci już dawno zdali sobie sprawę, że róż nie jest jedynym kolorem, który odpowiada kobietom, dlatego też dają im do wyboru całą gamę wzorów i barw.

Rowerzystka może więc wybrać taką kolorystykę, która sprawi, że będzie dobrze się czuła na swoim pojeździe. Jeśli lubi czerń, czerwień, błękit albo biel, nic nie stoi na przeszkodzie, by kupiła rower właśnie w takim kolorze.

Najlepszy wybór

Wybierając sprzęt dla siebie kobieta powinna więc zwracać uwagę przede wszystkim na modele z niską ramą. Są one krótsze, a co za tym idzie lepiej odpowiadają jej budowie ciała. Warto także zwrócić uwagę na szerokość kierownicy i długość mostka.

Jeśli jednak rower męski okaże się wygodniejszy, kobiety nie powinny wahać się go kupić. Wystarczy poszukać takich egzemplarzy, które będą miały możliwie nisko osadzoną ramę. Najważniejsze są wygoda i dobre samopoczucie rowerzystki.