Czym jest zapalenie krtani?

Reklama

Zapalenie krtani to bardzo uciążliwa dolegliwość. Objawia się bólem gardła i chrypką, która z czasem może przejść w bezgłos. Do tego dochodzi męczący, suchy kaszel, gorączka oraz dreszcze. Ponadto chory słyszy, że oddech mu „świszcze”. Znacznie szybciej oddycha, może też uskarżać się na problemy przy przełykaniu.

Zapalenie krtani może mieć charakter bakteryjny bądź wirusowy. Jeśli zmagamy się z tym pierwszym, oznacza to leczenie antybiotykami. Przyczyną tej choroby częściej są jednak wirusy.

Zapalenie krtani bardzo często występuje wśród osób, które na co dzień pracują głosem. Bardzo często zmagają się z tą chorobą nauczyciele, dziennikarze, pracownicy recepcji, aktorzy, sprzedawcy.

Reklama

Dzieci znacznie gorzej przechodzą tę chorobę niż dorośli. Oprócz wspomnianych już objawów, mogą wystąpić ostre napady duszności. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza. Przygotujmy się też na to, że konieczny może być dłuższy pobyt w szpitalu.

Jak odróżnić zapalenie krtani od zapalenia gardła?

W poprzednim akapicie wymieniliśmy objawy, które świadczą o zapaleniu krtani. Zwróćmy jednak uwagę, że symptomy te są bardzo podobne do tych, które świadczą o przeziębieniu czy zwykłym zapaleniu gardła. Jak wobec tego rozpoznać zapalenie krtani?

Zapalenie gardła objawia się również bólem gardła, chrypką. Chory może odczuwać suchość oraz drapanie w gardle. Trudno mu przełykać płyny i pokarmy. Jednak dolegliwościom tym nie towarzyszy zazwyczaj świszczący oddech. Zapalenie gardła nie prowadzi do afonii (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapalenia gardła, zajrzyj na stronę: http://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla).

Ostateczne rozpoznanie należy jednak do lekarza. Tylko on, dzięki przeprowadzonym badaniom, będzie mógł postawić trafną diagnozę. W tym celu, zapewne przeprowadzi badanie fiberoskopem lub bronchoskopem. Lekarz może również wykorzystać do badania lusterko krtaniowe.

Reklama

Leczenie zapalenie krtani

Po zdiagnozowaniu zapalenia krtani należy jak najszybciej poddać się leczeniu. Lekarz na pewno przepisze nam odpowiednie leki. Oprócz kuracji farmakologicznej, należy przestrzegać kilku ważnych zasad, aby szybciej wrócić do zdrowia. Przy zapaleniu krtani wskazane jest pozostanie w domu. Należy pamiętać przy tym o nawilżeniu powietrza w pomieszczeniu, w którym będziemy przebywać. Jeśli nie chcemy kupować specjalnego sprzętu, możemy zrobić to w bardzo prosty sposób. Aby powietrze było bardziej nawilżone, należy suszyć pranie na grzejniku. Lubisz rośliny doniczkowe? To bardzo dobrze. Rośliny są bowiem doskonałymi naturalnymi nawilżaczami.

O czym jeszcze należy pamiętać przy zapaleniu krtani? Przede wszystkim należy zrezygnować z używek. Mają one działanie drażniące. Ponadto ograniczmy spożywanie mocno przyprawionych potraw. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy zapalenia krtani, można robić sobie inhalacje z wykorzystaniem różnych ziół, np. szałwii czy rumianku (temat inhalacji rozszerzony jest w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/inhalacje). Zadbajmy też o to, aby nie wyziębić krtani – otulmy szyję ciepłą chustką lub szalikiem.

Zapalenie krtani trwa zazwyczaj kilka, czasem kilkanaście dni. Dlatego też warto uzbroić się w cierpliwość. Oczywiście w tym czasie traktujmy swoją krtań z wyjątkową łagodnością i delikatnością.