Tegorocznym obchodom towarzyszy hasła "Pamiętaj o sercu", "Miej serce dla serca" i "Zawalcz o swoje Serce". W całym kraju zaplanowano festyny, kiermasze i zawody sportowe, promujące zdrowy styl życia. Ponadto - bezpłatne badania, konsultacje lekarskie i akcje edukacyjne.

Reklama

Centralne uroczystości odbędą się w Zakopanem, gdzie spotkają się kardiolodzy z całego kraju, przedstawiciele firm farmaceutycznych, sportowcy i artyści. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i otyłość, poza tym palenie tytoniu, brak ruchu, stres i niezdrowy tryb życia mogą doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub nawet nagłego zgonu.

Średnia wieku w Polsce jest znacznie niższa od średniej europejskiej. Długość życia kobiet wynosi w naszym kraju 80 lat, a mężczyzn nieco ponad 70, co plasuje Polaków dużo poniżej średniej europejskiej - odpowiednio 82 i 75 lat. Połowa Polaków ma zbyt dużą wagę ciała. Tyle samo nie uprawia w ogóle sportu. 27 procent dorosłych Polaków, czyli ponad 8 i pół miliona osób, nałogowo pali papierosy .

Światowy Dzień Serca jest obchodzony po raz 15., z inspiracji Światowej Federacji Serca.

Reklama

Zdaniem lekarzy, na zawał serca czy udar mózgu pracujemy najczęściej sami przez całe życie. Mimo istnienia nowoczesnych metod leczenia schorzeń układu sercowo-naczyniowego, nadal co roku ponad 17 milionów ludzi na świecie umiera z powodu chorób tego układu.

Najczęstszymi przyczynami śmierci są zawał serca i udar mózgu. Około 80 procentom tych zgonów można by zapobiec poprzez prostą do przeprowadzenia kontrolę tak zwanych "klasycznych czynników ryzyka". Chodzi tu między innymi o pomiar ciśnienia, wagi ciała, poziomu glukozy i cholesterolu we krwi.

Aż 50 procent zgonów związanych ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego dotyczy osób w wieku produkcyjnym, a według szacunków w 2030 roku będzie to nawet 65 procent. Konsekwencje ekonomiczne tego problemu wpływają na gospodarki wielu państw.