Mimo ogromnego postępu w medycynie, ta choroba nie została jeszcze do końca poznana i nie wynaleziono lekarstwa, które pozwoliłoby ją wyeliminować w stu procentach. Łuszczyca, bo o niej mowa, to schorzenie, które dotyka 3-6% europejczyków. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Reklama

1. Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to choroba zapalna skóry, przewlekła i jak dotąd – nieuleczalna. Charakteryzuje się występowaniem czerwonych, drobnych grudek na skórze (w początkowej fazie choroby) lub rozległych, plackowatych zmian pokrytych srebrzystą łuską (zaawansowana postać choroby). Zmiany łuszczycowe pojawiają się najczęściej na łokciach, kolanach, a także w okolicy owłosionej skóry głowy.

2. Jak dużo osób choruje na łuszczycę?

Dokładna liczba zachorowań nie jest znana, ale szacuje się, że na całym świecie jest 180 milionów chorych na łuszczycę, co daje ok. 3% populacji. Znany australijski specjalista od łuszczycy, dr Michael Tirant, twórca preparatów z linii Dr Michaels zwraca uwagę na to, że liczba zachorowań jest różna w różnych regionach geograficznych. Łuszczyca częściej występuje na Syberii, w Skandynawii, w Danii, Niemczech, Australii, a rzadziej – w Chinach, Japonii, Polinezji.

3. Jakie są przyczyny choroby?

Dokładne przyczyny łuszczycy nie są znane, choć ustalono, że jest to choroba dziedziczna. Wiadomo jednak, jakie czynniki mogą mieć wpływ na nasilenie się objawów łuszczycy. Wśród najważniejszych Dr Tirant wymienia: uszkodzenia skóry, zakażenia ogólnoustrojowe, interakcje między lekami, stres, ale także niewłaściwą dietę, alkohol, tytoń, czynniki chemiczne. Co ciekawe, u osób z różnymi grupami krwi różne czynniki mają kluczowe znaczenie – na przykład u chorych z grupą AB głównym czynnikiem nasilającym powstawanie zmian jest objaw Koebnera (czyli uszkodzenie naskórka), w grupie A – zakażenia paciorkowcami, w grupie krwi B – interakcje lekowe, zaś w grupie 0 – stres.

4. Czy łuszczycą można się zarazić?

Łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą, więc kontakt z chorym nie ma żadnych konsekwencji dla zdrowej osoby.

5. Jak leczy się łuszczycę?

Leczenie łuszczycy polega na zminimalizowaniu objawów i doprowadzeniu do remisji choroby, a następnie utrzymaniu łuszczycy w remisji przez jak najdłuższy czas. Nie ma jednego skutecznego leku – w zależności od odmiany łuszczycy i miejsc jej występowania oraz indywidualnego rozpoznania stosuje się leczenie miejscowe lub leczenie ogólne, wykorzystując między innymi preparaty przeciwzapalne i immunosupresyjne.

6. Co można zrobić samemu, by zminimalizować objawy łuszczycy?

Wiedząc, jakie czynniki wywołują nasilenie się objawów choroby, można dążyć do wyeliminowania ich ze swojego życia. Chorzy na łuszczycę powinni przede wszystkim unikać stresu, alkoholu, tytoniu, sprawdzić wpływ innych przyjmowanych leków na stan skóry itd.

Reklama

7. Czy dieta ma jakiś wpływ na wygląd skóry chorego na łuszczycę?

Australijski biochemik dr Tirant podkreśla, że dieta ma ogromny wpływ na wygląd skóry chorych na łuszczycę. W codziennym menu chorego powinno znaleźć się dużo zielonych warzyw, bogatych w kwas foliowy, a także marchewka, dynia, seler. Jeśli chodzi o to, czego bezwzględnie trzeba unikać, to z pewnością warzyw i owoców, które powodują wydzielanie histaminy (może ona wywoływać swędzenie skóry), a więc pomidorów, truskawek, jagód, pomarańczy i ananasów. Nie należy jeść czerwonego mięsa, bo żeby je strawić, organizm produkuje dużo soli kwasu siarkowego, które niekorzystnie wpływają na wygląd skóry. Dieta chorego na łuszczycę powinna być także bogata w płyny – szczególnie wodę – bo dzięki nim z organizmu wypłukują się szkodliwe produkty uboczne metabolizmu.

8. Jakich kosmetyków używać, mając łuszczycę?

Chory na łuszczycę powinien z uwagą dobierać kosmetyki do pielęgnacji. Najlepiej sięgać po dermokosmetyki, przeznaczone dla łuszczyków – żel, maść czy odżywka regenerująca do skóry są dostępne bez recepty, a skuteczność ich działania została potwierdzona badaniami klinicznymi w kilku krajach na całym świecie.

9. Czy chory na łuszczycę może się opalać i pływać w basenie?

Opalanie jest wskazane, bo słońce ma pozytywny wpływ na wygląd skóry chorego na łuszczycę. Jeśli chodzi o pływanie – nie ma przeciwwskazań, choć należy pamiętać, by po wyjściu z basenu nawilżyć wysuszoną chlorem skórę.

10. Jak zapobiegać nawrotom choroby?

Gdy już uda się doprowadzić do remisji łuszczycy, bardzo ważne jest, by utrzymać ten stan jak najdłużej. Trzeba zatem unikać czynników, które wywołują łuszczycę, pamiętać o nawilżaniu skóry oraz przyjmowaniu dużej ilości płynów, odstawić używki i zminimalizować stres.