Przyczyny i objawy łokcia tenisisty?

Reklama

Jak wyjaśnia dr n. med. Łukasz Nagraba, lekarz ortopeda z MD Clinic Przychodnia Wielospecjalistyczna: Łokieć tenisisty jest to przewlekły zespół bólowy zlokalizowany w miejscu przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Tendinopatia ta jest przewlekłą chorobą przyczepu tych mięśni. Głównymi czynnikami są przede wszystkim zaburzenia biomechaniki oraz powtarzające się mikrourazy. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, łokieć tenisisty to przypadłość, która dotyka nie tylko bywalców kortów tenisowych. - W szczególnych zawodach charakteryzujących się ciężką pracą fizyczną i powtarzaniem ruchów w stawie łokciowym częstość występowania łokcia tenisisty waha się od 6% do 15%. Jeszcze 15 lat temu choroba łokcia tenisisty dotyczyła pacjentów pracujących fizycznie. Obecnie najczęstszymi pacjentami są osoby pracujące w korporacjach, całe dnie piszące na klawiaturze komputera - dodaje lekarz.

Jakie objawy wskazują na tendinopatię mięśni prostowników nadgarstka? - Siła chwytu oraz możliwość tolerancji obciążenia, szczególnie przy wyproście w stawie łokciowym, jest znacznie ograniczona, a pacjent zgłasza dolegliwości bólowe po bocznej stronie stawu łokciowego, szczególnie podczas badania palpacyjnego - wylicza ortopeda.

Rozpoznawanie i leczenie łokcia tenisisty

Utrzymujące się dolegliwości bólowe w obrębie łokcia powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Konsultacja ze specjalistą jest konieczna, ponieważ pozwala na wykluczenie innych, poważniejszych schorzeń o zbliżonych objawach. W diagnostyce łokcia tenisisty wykorzystuje się różne badania obrazowe: rezonans magnetyczny, USG oraz badanie rentgenowskie.

Reklama

Jak wygląda schemat leczenia łokcia tenisisty? - Leczenie pacjentów z zespołem bólowym o charakterze łokcia tenisisty można podzielić na zachowawcze i operacyjne - mówi lekarz Łukasz Nagraba. - Jednak postępowanie operacyjne powinno być zarezerwowane tylko i wyłącznie dla pacjentów, u których objawy charakteryzują się dużym natężeniem a zastosowanie wachlarza metod zachowawczych nie przynosi rezultatu. Powinna to być jednak ostateczność. W leczeniu zachowawczym stosuje się odciążenie kończyny i obserwację, niesteroidowe leki przeciwzapalne, ortezy stawu łokciowego, akupunkturę, metody fizjoterapeutyczne (terapię ultradźwiękami, falą uderzeniową, masażem) oraz wstrzyknięcia czynników wzrostu.

Reklama

Czy stosowane metody leczenia łokcia tenisisty przynoszą dobre efekty? Dr n. med. Łukasz Nagraba przyznaje, że wyniki oraz wnioski prezentowane w badaniach dotyczących skuteczności leczenia pacjentów z łokciem tenisisty są niejednoznaczne. Obecnie nie ma skutecznej metody leczenia zachowawczego pacjentów z łokciem tenisisty. Dlatego też nadal poszukuje się nowych metod leczenia pacjentów z tym zespołem bólowym. Metodą leczenia, w której pokłada się największe nadzieje jest stosowanie osocza lub żelu bogatopłytkowego. Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) jest autologicznym koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Krwinki płytkowe uwalniają siedem podstawowych czynników wzrostu odpowiedzialnych za procesy gojenia. PRP znajduje zastosowanie w leczeniu urazów oraz przewlekłych patologii ścięgien i więzadeł. Działanie czynników wzrostu przyczynia się w tych przypadkach zwłaszcza do przywrócenia prawidłowej budowy uszkodzonych tkanek oraz zapobiegania dalszej ich degeneracji.

Nieprzeciążanie stawu łokciowego to najlepszy sposób na uniknięcie łokcia tenisisty. W profilaktyce tego urazu kluczowe znaczenie mają także dobre nawyki, na przykład robienie częstych przerw podczas pracy przy komputerze.