Niemal każdy miłośnik kawy wcześniej czy później zaczyna borykać się z przebarwieniami na zębach. To sprawka taniny, która lubi gromadzić się na szkliwie. Można nieco osłabić jej szkodliwe działanie, dodając do napoju odrobinę tłustego mleka. Niekiedy wystarczy zastosowanie past wybielających, by zęby odzyskały ładny wygląd. Jeśli jednak mimo systematycznej, skrupulatnej higieny jamy ustnej przebarwienia pozostają, potrzebna jest profesjonalna pomoc dentysty.

Reklama

Jak przyznaje lek. dent. Piotr Puchała (przyjmuje pacjentów w gabinecie na ul. Johna Baildona w Katowicach), ekspert portalu abcZdrowie.pl: - Nie polecam żadnych środków do wybielania w domu. Takie preparaty mogą w znacznym stopniu uszkodzić dziąsła. Jedyną skuteczną i bezpieczną metodą poprawy koloru zębów jest wybielanie w gabinecie pod nadzorem personelu medycznego.

Zamiast eksperymentować z domowymi sposobami wybielania zębów, lepiej udać się na konsultację do specjalisty. Przebarwienia powstałe w wyniku picia kawy można z powodzeniem usunąć u dentysty. - Każdorazowo przed wybielaniem zęby powinny być dokładnie ocenione w powiększeniu. Zawsze przed zabiegiem wybielania wykonywana jest profesjonalna higienizacja usuwająca kamień oraz osady, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ostateczny efekt zabiegu - tłumaczy lek. dent. Piotr Puchała. - Dostępne są dwie opcje wybielania: wybielanie lampą w gabinecie oraz wybielanie nakładkowe w domu. W przypadku wybielania domowego ważne jest odpowiednie przygotowanie nakładek, które wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Nie można używać uniwersalnych nakładek, które nigdy nie przylegają idealnie - dodaje ekspert portalu abcZdrowie.

Jeśli chcesz zachować idealną biel zębów, po wypiciu kawy, herbaty i wina zawsze trzeba przepłukać usta. Przygotuj się jednak na to, że przebarwienia mogą wrócić. - Po zabiegu wybielania zęby już zawsze będą jaśniejsze niż były pierwotnie. Wraz z upływem czasu zęby pochłaniają czynniki przebarwiające z pokarmów i płynów. Zaleca się przypominające zabiegi wybielania raz na 1-2 lata, aby „odświeżyć biel” zębów - dodaje lek. dent. Piotr Puchała.