Depresja jest stanem chorobowym polegającym na obniżeniu nastroju. Objawia się między innymi, poczuciem smutku i przygnębienia, utratą zainteresowań, mniejszą aktywnością, problemami ze snem oraz spadkiem apetytu. Często towarzyszą jej myśli samobójcze.

Reklama

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest obchodzony po raz dwunasty. Eksperci podkreślają, że współpraca lekarza i pacjenta umożliwia prawidłowe rozpoznanie choroby oraz wspiera skuteczną terapię.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Cierpi na nią 350 milionów mieszkańców globu, czyli około 5 procent całej ludzkiej populacji. Depresja zajmuje czwartą pozycję w grupie największych światowych problemów zdrowotnych i jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. WHO prognozuje, że w 2020 roku choroba ta przesunie się na drugie miejsce, zaraz po chorobach układu krążenia.

Zaburzenia depresyjne można skutecznie leczyć, zarówno farmakologicznie, jak i poprzez psychoterapię. Jednak po pomoc medyczną zgłasza się zaledwie połowa osób cierpiących na tę chorobę, a zaledwie 10 procent chorych leczy się regularnie. Dlatego tak ważne jest zachęta i wsparcie, którego chory doznaje w swoim otoczeniu.

Według szacunków lekarzy, liczba osób dorosłych dotkniętych zaburzeniami depresyjnymi w Polsce wynosi około półtora miliona osób. Około 50. procent chorych w naszym kraju nie korzysta z pomocy medycznej.

Reklama

Ogólnopolskie badania potwierdzają, że niemal połowa pacjentów z różnego rodzaju dolegliwościami fizycznymi ma zaburzenia depresyjne. Depresja przynosi poważne konsekwencje społeczne, powoduje między innymi, przedwczesną umieralność. Sprawia, że chory ma trudności z radzeniem sobie w pracy, a to sprzyja bezrobociu. Wśród chorych na depresję zaobserwowano też wyższy niż w innych grupach, wskaźnik alkoholizmu i innych nałogów.

Reklama

Starsi pacjenci cierpiący na depresję częściej, niż ludzie młodsi, doznają nawrotu tej choroby - w ciągu 3 lat objawy ponownie pojawiają się u 90 procent chorych.

Według statystyk, samobójstwo jest przyczyną zgonu od 20 do 30 procent osób chorych na depresję. Lekarze stwierdzają, że częstość występowania samobójstw w wieku starszym jest wielokrotnie wyższa, niż u osób z depresją w wieku średnim. Dotyczy to głównie mężczyzn.

Depresja niesie nie tylko problemy medyczne, ale także społeczne - dramat rodziny chorego, i ekonomiczne - jak koszty leczenia, czy nieobecności w pracy.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>