Prawidłowa postawa stojąca nie wymaga nadmiernego napinania mięśni. Osiągamy ją wówczas, jeśli patrząc na sylwetkę z boku, jesteśmy w stanie przeprowadzić prostą linię wiodącą od ucha w dół aż do stóp. Prawidłowa postawa to taka, w której poprowadzona linia rzeczywiście przechodzi przez środek ciała (przez środek klatki piersiowej, na środku miedzy brzuchem, a plecami). Warto pamiętać, że:

Reklama

1. Jeśli z jakichś powodów musimy dłużej stać, oprzyjmy, o ile to możliwe, jedną nogę na podwyższeniu (schodku, stołku), a po kilku minutach zmieńmy nogę.

2. Delikatnie przenośmy ciężar ciała z jednej nogi na drugą.

3. Opierajmy się od czasu do czasu np. o ścianę.

Nieprawidłowe podnoszenie rzeczy lub schylanie się może doprowadzić do poważnego urazu, szczególnie gdy podnosimy ciężkie przedmioty. Należy przypomnieć, że odpowiedni do udźwignięcia ciężar to jedna siódma idealnej wagi własnego ciała. Warto pamiętać, że:

Reklama

1. Niosąc torby z zakupami, rozłóżmy równomiernie ciężar na obie ręce, a jeśli to niemożliwe, co jakiś czas przekładajmy torbę z jednej ręki do drugiej, aby równoważyć napięcie mięśni.

2. Podczas podnoszenia i schylania, starajmy się nie obciążać mięśni grzbietu, które podtrzymują kręgosłup i trzymajmy go w pozycji wyprostowanej. W ten sposób zaangażujemy do pracy głównie mięśnie nóg i odciążymy mięśnie podtrzymujące kręgosłup.

3. Pochylając się do przodu podczas wykonywania jakiejś czynności, podeprzyjmy się jedną ręką lub ramieniem. Pozwoli to na odciążenie kręgosłupa. Wysuńmy również jedną nogę do tyłu – będzie łatwiej utrzymać wyprostowany kręgosłup.

Reklama

4. Podnosząc przedmiot z podłogi (powinien być lekki) kucnijmy ze zgiętymi kolanami i podpartymi na nich rękami.

5. Jeśli podnosimy przedmiot leżący blisko stołu lub krzesła, wesprzyjmy się na nich i poruszajmy się jak dźwignia: oprzyjmy jedną rękę na krześle lub stole, odchylając nogę do tyłu tak, aby utrzymać kręgosłup w pozycji prostej i bezpiecznie podnieść przedmiot z podłogi.

Wykonując czynności dnia codziennego nie przykładamy zwykle większej uwagi do tego jak nosimy torby, podnosimy przedmioty czy po prostu stoimy. Mogłoby się wydawać, że nie ma to większego znaczenia. Okazuje się jednak, że nieprawidłowe nawyki są kroplą, która cierpliwie drąży skałę i niepotrzebnie obciąża kręgosłup.

Obciążony kręgosłup nie może funkcjonować w sposób optymalny, a zmuszony do radzenia sobie z wyzwaniami, ulega przeciążeniom i urazom, które odczuwamy jako ból, co w dalszej konsekwencji może prowadzić do powstania poważnych chorób.

Konsultacja medyczna dr. med. Munther Sabarini, Klinika Avicenna, Berlin

Trwa ładowanie wpisu