14 grudnia, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych, na terenie całego kraju organizowana jest Biała Sobota dla pacjentów z problemami naczyniowymi. Akcja chirurgów naczyniowych jest odpowiedzią na rosnący lawino problem dostępności pacjentów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu chorób naczyń i dramatyczną sytuację chorych z krytycznym niedokrwieniem kończyn.

Reklama

W ramach Białej Soboty pacjenci będą mogli skorzystać z nieodpłatnych konsultacji specjalistów z zakresu chorób naczyń (lista placówek zostanie udostępniona na stronie www.ptchn.pl). W Warszawie z bezpłatnych konsultacji będzie można skorzystać wyjątkowo 12 grudnia (czwartek) w przychodni CenterMed.

W Polsce sytuacja pacjentów z problemami naczyniowymi jest alarmująca. Potrzebujemy radykalnych zmian. Musimy zwiększyć dostępność do profilaktyki diagnostycznej, położyć większy akcent na edukację pacjentów, ich rodzin, jak również ciągłe kształcenie samego środowiska lekarskiego - podkreśla dr hab. med. Wacław Kuczmik - Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych. Polscy Pacjenci muszą mieć zdecydowanie lepszy dostęp do konsultacji specjalistycznych z zakresu chorób naczyń i właściwego leczenia, w przeciwnym razie statystyki wykonywanych w naszym kraju amputacji wciąż będą rosły!