Nóż cybernetyczny to niezwykle precyzyjny robot, który wiązką promieniowania uderza w komórki rakowe. W Polsce 3 kliniki w Gliwicach, w Wieliszewie pod Warszawa i w Poznaniu mają nowoczesny sprzęt, wart miliony złotych.

Reklama

Dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach profesor Bogusław Maciejewski podkreśla, że metoda jest skuteczna i mało inwazyjna. Zamiast operacji i później 5-6 tygodni leczenia, wystarczy krótkie celowane napromienianie.

Ośrodki, które kupiły CyberKnife zabiegają o refundację takich zabiegów. Profesor Waldemar Koszewski z Instytutu Chirurgii Cybernetycznej ma nadzieję, że ministerstwo zdrowia podejmie decyzje w tej sprawie. We wrześniu Agencja Oceny Technologii Medycznych zarekomendowała tę technikę pozytywnie. Teraz od ministra zdrowia zależy czy trafi ona do tak zwanego koszyka świadczeń gwarantowanych i będzie finansowana.

Jeden zabieg z zastosowaniem noża cybernetycznego to koszt około 30 tysięcy złotych. Do tej pory z tej metody leczenia skorzystało ponad 1400 pacjentów z rakiem mózgu, kręgosłupa, płuc, wątroby i prostaty. Nowoczesny sprzęt nie jest w pełni wykorzystany, bo chorych nie stać na taką terapię. Szpitale, które kupiły CyberKnife, muszą dopłacać do zabiegów, bo Fundusz rozlicza procedurę jako klasyczna radioterapię.