Jak wynika z najnowszego raportu ONZ, opublikowanego w wrześniu, świat zaczyna wygrywać walkę z epidemią HIV/AIDS. W ostatnim okresie gwałtownie zmalała liczba nowych zakażeń, a także zgonów. W porównaniu z rokiem 2001 nowych przypadków zakażeń jest o jedną trzecią mniej, czyli około 2 i pół miliona rocznie. Największy spadek - o ponad połowę - odnotowano u dzieci.

Reklama

O ponad 30 procent spadła też w ostatniej dekadzie liczba zgonów na AIDS. Według ONZ, wyjątkowo skuteczne okazują się leki antyretrowirusowe, które znacznie zmniejszają liczbę wirusów w organizmie.

Wciąż jednak na wzrost liczby zachorowań w niektórych rejonach świata, w tym na wschodzie Europy, w centralnej Azji czy na Bliskim Wschodzie, mają wpływ między innymi ryzykowne zachowania seksualne i stosowanie brudnych igieł i strzykawek przez ludzi zażywających narkotyki.

Od 1985 roku w Polsce wykryto ponad 17 tysięcy zakażeń HIV, ale szacuje się że z wirusem żyje około 35 tysięcy osób. Dotychczas w naszym kraju z powodu AIDS zmarło ponad 1200 osób, w ubiegłym roku około 50. W 2012 roku wykryto ponad 1000 zakażań HIV i odnotowano ponad 140 zachorowań na AIDS

Reklama

Na całym świecie z okazji Dnia Walki z AIDS są organizowane spotkania, koncerty, wykłady i dyskusje, których celem jest upowszechnianie wiedzy o chorobie. Szczególny nacisk jest kładziony na uświadomienie ludziom, jakie zagrożenie niesie ze sobą wirus HIV i w jaki sposób można zapobiegać zarażeniu. 29 listopada zakończył się obchodzony po raz pierwszy Europejski Tydzień Testowania na HIV.

Intencją obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS jest także wzmocnienie ducha solidarności, tolerancji, współczucia i zrozumienia w stosunku do osób zarażonych tą wciąż nieuleczalną chorobą. Chodzi też o to aby udowodnić im, że nie muszą być skazane na odosobnienie, ponieważ przy zachowaniu odpowiednich zasad ostrożności nie stanowią dla innych zagrożenia.

Człowiek zarażony wirusem HIV przez wiele lat może nie odczuwać żadnych objawów. Jednak w tym czasie wirus stopniowo niszczy jego układ immunologiczny. Z czasem dochodzi do zachorowania na AIDS, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności.

Reklama

Wirusem HIV można się zarazić przez krew lub kontakty seksualne. Obecnie nie ma lekarstwa, które umożliwiłoby pozbycie się wirusa z organizmu, ale dzięki lekom możliwe jest spowolnienie rozwoju HIV i poprawa stanu zdrowia osób zarażonych.

Światowy Dzień Walki z AIDS został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku.

Trwa ładowanie wpisu