Według szacunków Parlamentu Europejskiego dolegliwości ze strony narządu ruchu dotyczą 30-40 procent społeczeństwa. W Polsce cierpi na nie około 9 milionów osób. Po 65. roku życia 70 procent ludzi ma zmiany zwyrodnieniowe, a co trzeci dolegliwości bólowe z tego powodu.

Reklama

Prezes Polskiej Fundacji Reumatologii - doktor Ewa Stanisławska-Biernat podkreśla, że zapobieganie chorobom reumatycznym powinno się zacząć od inwestowania w zdrowy układ szkieletowy już w dzieciństwie. Poprzez zdrową dietę, bogatą w produkty mleczne i witaminę D3 oraz aktywność fizyczną.

Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Reumatyków REF Jolanta Grygielska podkreśla, że chorzy na choroby reumatyczne mają utrudniony dostęp do specjalistów. Mija średnio 9 miesięcy, zanim osoba cierpiąca na reumatoidalne zapalenie stawów trafi do reumatologa. Pacjenci muszą też długo czekać na rehabilitację.

Reumatyzm to potoczna nazwa ponad 200 różnych chorób, które atakują ludzi w różnym wieku. Najczęściej występuje choroba zwyrodnieniowa stawów - cierpią na nią głównie seniorzy. Na jej rozwój ma wpływ otyłość, ciążka praca fizyczna lub siedzący tryb życia. Natomiast choroby reumatyczne o podłożu zapalnym dotykają również dzieci i osoby młode.

Z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu Warszawski Instytut Reumatologii organizuje dziś wykłady, spotkania z ekspertami oraz warsztaty dla osób chorych i ich rodzin.

Reklama