"Żyjmy lepiej, starzejmy się pogodnie" to hasło przypadającego 12 października Światowego Dnia Reumatyzmu. Celem święta jest propagowanie wiedzy na temat chorób reumatycznych i podnoszenie świadomości na temat ich skutków. Z tej okazji warszawski Instytut Reumatologii organizuje wykłady, spotkania z ekspertami oraz warsztaty skierowane do osób chorych i ich rodzin.

Reklama

Grupa chorób reumatycznych objawia się często zmianami chorobowymi w stawach i kościach, dając objawy bólowe i w skrajnych przypadkach ograniczenie ruchomości stawów, aż do całkowitego ich usztywnienia. Wczesne wykrycie choroby i poddanie się właściwej terapii spowalnia rozwój choroby, łagodzi jej objawy i daje pacjentowi większe szanse na sprawne funkcjonowanie.

W krajach Unii Europejskiej na choroby reumatyczne cierpi ponad 103 miliony osób, w Polsce około 9 milionów. Nie są śmiertelne, jednak mogą skrócić życie nawet o 10 lat. Pociągają za sobą olbrzymie koszty społeczne i potrafią diametralnie zmienić życie osoby chorej i jej rodziny.

Zwykle choroby reumatyczne kojarzone są z osobami starszym. Wbrew powszechnym stereotypom choroby reumatyczne to ponad 200 różnych chorób, różniących się objawami i przebiegiem. Chorują na nie dzieci, młodzież, osoby aktywne zawodowo i starsze.

Ze schorzeniem reumatycznym zmagał się od dziecka Antonio Gaudi, kataloński architekt i inżynier, jeden z największych artystów-wizjonerów przełomu XIX i XX wieku. Na reumatoidalne zapalenie stawów chorował August Renoir, wielki francuski malarz impresjonista. Na reumatyzm cierpiała też wspaniała francuska piosenkarka Edith Piaf i południowoafrykański kardiochirurg Christiaan Barnard.

Reklama