Aby nie ponosić strat, producenci odbijają sobie przy produktach kupowanych bez recepty i coraz bardziej windują ich ceny. Wartościowo rynek ten wzrósł o ponad 18 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Średnia cena produktu OTC (wydawanego bez recepty) wzrosła blisko o 13 proc.

Reklama

Znaczenie dla rynku miała rekordowa liczba zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę notowana w tym roku. Polacy masowo – aż o 27 proc. częściej niż w ubiegłym roku – kupowali środki na leczenie infekcji dróg oddechowych.

Zdaniem autorów opracowania IMS wzrosła też odpłatność za leki refundowane w porównaniu z rokiem 2011 (data przed wprowadzeniem ustawy refundacyjnej). Z wyliczeń wynika, że w I kw. 2011 r. pacjenci dopłacali 37,9 proc. Obecnie współczynnik ten wzrósł do 40 proc. W I kw. 2012 r. na zakup leków refundowanych pacjenci wydali 150 mln zł, co stanowiło 16 proc. całkowitych wydatków pacjenta na leki podlegające refundacji.

W I kw. 2013 r. kwota ta wzrosła do 220 mln zł i obecnie stanowi już 20 proc. całkowitych wydatków pacjenta na leki podlegające refundacji.