Stefan Bogusławski - Partner Zarządzający tej firmy poinformował, że według badań lekarze wypisują teraz o 8 procent mniej recept cukrzykom. Chorzy mniej teraz kupują leków przeciwcukrzycowych i pasków do mierzenia poziomu cukru. Część pacjentów rezygnuje z zakupów. Ponadto obniżyły się ceny, przede wszystkim pasków do glukometrów - tłumaczył.

Reklama

Bogusławski dodał, że cukrzycy płacą teraz więcej w aptece. Ich jednorazowe, zwykle comiesięczne dopłaty do leków wzrosły ze 103 złote do 111 złotych. Przeciętny wydatek pacjenta w trzecim kwartale ubiegłego roku wzrósł, mniej więcej, o 8 procent - powiedział.

Profesor Grzegorz Dzida z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie potwierdza, że cukrzycy po zmianach płacą więcej. Według niego, od początku obserwowano wzrost dopłat w aptekach pacjentów z cukrzycą. - Ich współudział w płaceniu, wbrew temu, co mówili przedstawiciele resortu zdrowia, zwiększył się - powiedział.

W Polsce liczba diabetyków przekracza 3 miliony osób. W porównaniu z innymi krajami, publiczny płatnik bardzo mało wydaje na refundację leczenia cukrzycy.

Reklama