- Prawidłowe odżywianie to podstawa walki z wiosennym przesileniem. Podczas przesilenia wiosennego powinno unikać się diet niskokalorycznych – mówi dr Beata Stopińska z Biostudio w Podkowie Leśnej. Optymalna dieta to taka, która jest zróżnicowana i ma niski indeks glikemiczny. Powinna być też zbilansowana pod kątem równowagi kwasowo – zasadowej - dodaje. Jaką dietę, zatem stosować? Doktor Stopińska proponuje wprowadzić kilka prostych zasad do swojego codziennego jadłospisu:

Reklama

1. Spożywaj, co najmniej trzy posiłki dziennie i dwa mniejsze(przekąski).

2. Staraj się jeść dużo kasz (gryczanej, jaglanej, jęczmiennej czy manny) i brązowego ryżu w połączeniu z pełnowartościowymi musami z warzyw i owoców.

3. Dodaj do diety więcej orzechów włoskich, (ale obranych z łupin samodzielnie) pestek słonecznika, pestek dyni oraz sezamu.

4. Postaraj się odstawić nabiał (w szczególności mleko UHT) słodzone jogurty, serki kanapkowe. Pozostaw w jadłospisie natomiast biały ser i masło, oraz kefir.

Reklama

5. Najlepszym źródłem pełnowartościowego białka będą, tłuste i chude ryby bogate w kwasy Omega 3, oraz chude mięso jak cielęcina, jagnięcina i drób.

6. Jedź posiłki jak najmniej przetworzone. Nie trzeba ograniczać ich wielkości, bowiem wysoka zawartość błonnika przyspiesza spalanie i metabolizm. Naturalnie wszystko w granicach rozsądku.

- Rozregulowana przemiana materii bardzo sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej i złemu samopoczuciu. W okresie przesilenia wiosennego warto zadbać o prawidłową pracę organów wewnętrznych, w tym przede wszystkim jelit. Swoim pacjentom zalecam odpowiednią suplementację priobiotyczną – mówi doktor Stopińska. Jest bardzo skuteczna w krótkim okresie czasu – dodaje.

Reklama

Poza dobrą zróżnicowaną dietą ważny jest też ruch. Umiarkowany wysiłek fizyczny, taki jak spacer trzy razy w tygodniu po 45 minut, niejednokrotnie jest zdrowszy niż wyczerpujące ćwiczenia na siłowni. Można też ćwiczyć w domu. Poranna gimnastyka potrafi zdziałać cuda. Wystarczy tylko 15 minut dziennie zaraz po przebudzeniu, by poziom endorfin i serotoniny dał „kopa” na cały dzień.

W zimie nasza skóra szybko traci wilgoć, jędrność i naprężenie. Jest mniej dotleniona i może być mocno zanieczyszczona. Warto o nią zadbać. Jest kilka prostych i bardzo skutecznych zabiegów, które w szybki sposób poprawią wygląd skóry.

Zabieg detoksykujący – oczyszcza ciało z toksyn, nadmiaru wody i usprawnia krążenie limfatyczne.

Zabieg dotleniający - szybko poprawia koloryt skóry i nadaje jej promienny wygląd. Zabieg taki pomaga pozbyć się widocznych objawów zmęczenia i drobnych zmarszczek.

Zabieg z użyciem kwasów owocowych – to nowoczesny peeling pozwalający na dłuższy okres pozbyć się drobnych zmarszczek i przebarwień. Zabieg, choć trwa tylko 20 minut, skutecznie rozjaśnia i odżywia skórę twarzy, zmniejsza łojotok i spłyca pory.

Relaks i odpoczynek? Przez cały rok gdzieś się śpieszymy. Zadbaj o siebie i pamiętaj by codziennie pozwalać sobie na odpoczynek i relaks. Co możesz zrobić? Zacznij od prostych rzeczy. Ciepła przyjemna kąpiel wieczorem z dodatkiem olejków eterycznych zrelaksuje Twoje ciało i umysł. Spokojna muzyka i ulubiona książka też będzie skuteczna. Możesz też po prostu zalec przed ulubionym serialem w TV i myśleć o niczym. Warto też skorzystać z pomocy specjalisty i udać się na relaksujący masaż.

Wiosenny spadek formy może zdarzyć się każdemu. Ważne jest by się nie poddawać i próbować różnych efektywnych metod na poprawę samopoczucia.