Blizny to nic innego jak zmiany skórne powstałe w trakcie gojenia się ran – uszkodzona skóra właściwa zastępowana jest tkanką łączną. Najczęściej są konsekwencją urazów – skaleczenia, oparzenia czy ugryzienia (blizny pourazowe) lub ingerencji chirurgicznej (blizny pooperacyjne). Mogą być również pozostałością po przebytych chorobach, jak np. blizny po ospie wietrznej lub zmiany potrądzikowe. Nawet jeśli są niewielkich rozmiarów, zawsze wyróżniają się na skórze odmiennym kolorem. Niekiedy dochodzi także do wystąpienia blizn przerostowych. Mało estetyczne zmiany, zwłaszcza w widocznych miejscach na ciele, stanowią także duży dyskomfort psychiczny. W jaki sposób możemy pozbyć się problemu?

Reklama

Dermabrazja

Jednym ze sposobów leczenia blizn jest klasyczna dermabrazja. – Zabieg z zastosowaniem lasera CO2, wyposażonego w skaner dermatochirurgiczny polega na odparowaniu części przerosłej aż do warstwy brodawkowatej. Metoda jest niezwykle skuteczna, ponieważ w trakcie procesu dochodzi do całkowitej odnowy skóry – mówi Urszula Sztwiertnia z firmy SHAR-POL specjalizującej się w medycznych systemach laserowych. Jednocześnie to najbardziej inwazyjna z procedur, stosowana m.in. w przypadku blizn przerosłych. Po zabiegu skóra goi się przez cztery tygodnie, a rumień może utrzymywać się nawet przez trzy miesiące.

Zabiegi frakcyjne

Czas leczenia jest znacznie krótszy w przypadku zabiegów frakcyjnych generujących mikroobszary przegrzania termicznego skóry bez uszkadzania innych tkanek. Dzięki takim metodom powrót do codziennych zajęć możliwy jest już po kilku dniach od wizyty w gabinecie. Zabiegi najczęściej wykonywane są laserem CO2 frakcyjnym o długości fali 10600 nm, który umożliwia głęboką penetrację światła w skórze i silniejsze przegrzanie tkanki. Uzyskuje się lepszy efekt przemodelowania kolagenu w porównaniu z laserem erbowym. Jest to najskuteczniejsza metoda dla głębokich blizn potrądzikowych.

Zabieg sublacyjny

Reklama

W celu redukcji blizn potrądzikowych stosowany jest również zabieg frakcyjny oparty na technologii Sublative Rejuvenation™. – Dzięki wykorzystaniu frakcyjnego bipolarnego prądu o częstotliwości radiowej (RF), dochodzi do silnego punktowego podgrzania głębszych warstw skóry z minimalnym uszkodzeniem naskórka (najmniejszym ze wszystkich zabiegów frakcyjnych). Procedura nie wymaga znieczulenia, a czas rekonwalescencji jest najkrótszy ze wszystkich dostępnych metod – wyjaśnia konsultant medyczny z firmy SHAR-POL.

Redukcja blizn to proces, który zazwyczaj składa się z kilku zabiegów, wymaga czasu i wiedzy doświadczonego specjalisty. Warto również pamiętać, że całkowite pozbycie się zmian na skórze jest praktycznie niemożliwe. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy jednak wyleczyć zmiany oraz w znacznym stopniu poprawić ich wygląd, a tym samym nasze samopoczucie.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>