Dyrektor Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym Od Alkoholu w Chorzowie Mieczysław Fido w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową twierdzi, że bez współpracy ze sklepikarzami, młodzieżą i szkołami nie da się ograniczyć spożycia alkoholu wśród nieletnich. Spotkania i rozmowy z tymi grupami pozwoliły zmniejszyć liczbę nieletnich, którzy trafiają do izby wytrzeźwień o połowę w ciągu trzech lat.

Reklama

Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendanta Głównego Policji wyjaśnia, że świadomość sprzedających jest coraz większa, ale spożycia alkoholu wśród młodzieży nie da się ograniczyć bez edukacji rodziców. Według Mariusza Sokołowskiego, nieletni coraz częściej spożywają alkohol pochodzący z domowych barków.

Z piciem alkoholu wśród niepełnoletnich walczy tez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. Danuta Gut, dyrektor biura związku przekonuje, że picie alkoholu przez nieletnich nie leży w interesie producentów piwa. Nieletni pijący ten trunek szkodzą wizerunkowi producentów piwa, a to - zdaniem Danuty Gut - przekłada się na sprzedaż.

Według policyjnych statystyk, alkohol sprzyja popełnianiu przestępstw. Prawie 25 procent zabójców znajduje się pod wpływem alkoholu. Odsetek ten wśród gwałcicieli wynosi prawie 50 procent.

Reklama

Konkurs dla samorządów jest częścią kampanii „Pozory mylą, dowód nie” organizowanej przez Komendę Główną Policji oraz Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio.

Trwa ładowanie wpisu