Wyniki tych badań, opublikowanych w "Annals of Behavioral Medicin", mogą skłonić zadowolonych ze swego życia singli do porzucenia stanu wolnego. Okazuje się, że mężczyźni i kobiety, którzy żyją w związku małżeńskim, bądź mają stałego partnera, żyją dłużej niż osoby samotne.

Reklama

Naukowcy z Duke University Medical Center w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali dane 4802 osób urodzonych w 1940 roku. Zaobserwowali, że single w wieku średnim są bardziej zagrożeni przedwczesną śmiercią niż osoby żyjące w związku. I to ponad dwukrotnie bardziej zagrożeni!

Co istotne, wyniki badań nie zmieniały się, jeśli uczeni brali pod uwagę czynniki osobowość badanych czy podejmowanie przez nich tzw. zachowań ryzykownych.

Według autorów badania, sekret długowieczności osób żyjących w związku tkwi we wsparciu emocjonalnym, jaki otrzymują od partnera. Ten czynnik pomaga zwłaszcza w późniejszych latach życia.

Jak czytamy w "Daily Telegraph", omawiającym wyniki badań amerykańskich naukowców, osoby żyjące w związku cieszą się lepszym zdrowiem - rzadziej cierpią na depresję lub są uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Poza tym wcześniej dowiedziono już, że osoby, które mają stałego partnera, lepiej radzą sobie ze stresem.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>