To już druga edycja programu, mającego zwiększyć świadomość i ograniczyć zagrożenie zakażeniami, które - nieleczone - prowadzą często do marskości lub nowotworu wątroby.

W pierwszej, pilotażowej edycji programu w zeszłym roku szkolnym w zajęciach uczestniczyło ok. 10 tys. uczniów. Organizatorami przedsięwzięcia są Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Fundacja "Gwiazda Nadziei".

Reklama

Program edukacyjny "Podstępne WZW" jest odpowiedzią na ogromne, zdaniem naukowców, niedoszacowanie liczby zakażeń wirusami HBV i HCV. Przeciwdziałać tej sytuacji można dostarczając nastolatkom informacji pozwalających na rozpoznawanie, a tym samym unikanie sytuacji, które wiążą się z podwyższonym ryzykiem zakażenia. Dzięki wiedzy na temat HBV oraz HCV nosiciel ma też szansę rozpoznać u siebie objawy i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Wiceprezes Fundacji "Gwiazda Nadziei" Marek Józef przypomniał szacunkowe dane opracowane przez Polskie Grupy Ekspertów HBV i HCV. Według nich w Polsce żyje ok. 730 tys. osób zakażonych wirusem typu C, wie o tym zaledwie 5 proc. z nich. Z kolei na wirusowe zapalenie wątroby typu B choruje ok. 600 tys. osób, świadomość swojej choroby ma 20 proc. z nich. Dlatego Józef zachęca wszystkich do zrobienia badań.

- Mamy nadzieję, że dzięki programowi uda się wychwycić niektóre przypadki choroby, a także ograniczyć ryzykowne, sprzyjające zakażeniu zachowania młodzieży - powiedział wiceprezes Józef.

Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się, w jakich sytuacjach można się zarazić HBV i HCV i jak można się przed tym zabezpieczyć. Zadaniem nauczycieli będzie wypracowanie u uczniów odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia, a także kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych.

Zajęcia lekcyjne poprowadzą przeszkoleni nauczyciele przygotowani do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej - prowadzący lekcje biologii, wychowania do życia w rodzinie, wychowania fizycznego lub pielęgniarki szkolne. Pedagodzy prowadzić będą zajęcia w oparciu o scenariusz zajęć zamieszczony w specjalnie opracowanym w tym celu poradniku. Podczas lekcji uczniowie obejrzą również spoty edukacyjne na temat profilaktyki zakażeń.

Reklama

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby najczęściej przebiega bezobjawowo, dlatego też wiele osób nie jest świadomych zakażenia i trwającej już, niekiedy bardzo zaawansowanej choroby. Do jej rozpoznania najczęściej dochodzi w momencie ujawniania się powikłań zakażenia, takich jak marskość lub nowotwór wątroby. Przyczyną tej groźnej choroby wątroby są wirusy HBV oraz HCV.

Zakażeniu HBV ulec może każdy, kto nie został skutecznie zaszczepiony. HBV przenoszony jest przez krew oraz inne płyny ustrojowe. Do zakażenia może dojść nawet w przypadku obecności wirusa w niewidocznej dla ludzkiego oka ilości krwi. Najczęściej dochodzi do niego podczas zabiegów medycznych, upiększających np. manicure, pedicure, kolczykowania czy wykonywania tatuażu, a także niezabezpieczonych kontaktów seksualnych i używania przedmiotów codziennego użytku należących do osoby zakażonej, mogących naruszyć ciągłość skóry: szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, cążek. Wirus może też przekazać dziecku zakażona matka w czasie ciąży, porodu i w okresie karmienia.

Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B można zapobiec dzięki szczepionce. Jest ona skuteczna, jeśli wcześniej nie doszło do kontaktu z wirusem. U osób już zakażonych, rozwojowi choroby może zapobiec odpowiednio dobrane leczenie.

Wirus HCV najczęściej przenoszony jest przez krew. Do zakażeń najczęściej dochodzi podczas drobnych zabiegów medycznych np. pobierania krwi, wstrzyknięć, usuwania znamion, dożylnego przyjmowania narkotyków, manicure, pedicure, tatuażu, kolczykowania oraz zabiegów stomatologicznych.

Trwa ładowanie wpisu