Problemy chorych ze schorzeniami układu krążenia będą tematem przewodnim rozpoczynającego się w czwartek w Poznaniu XVI Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W spotkaniu weźmie udział ponad 4,5 tys. osób.

Podczas kongresu swoją premierę będzie miała multimedialna platforma edukacyjna - unikatowe w skali Europy centrum e-learningu dla lekarzy.

Jak powiedziała w środę na konferencji prasowej prof. Janina Stępińska, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, polska kardiologia odnosi sukcesy w zakresie leczenia zawału serca, cały czas problemem jest jednak leczenie osób po przebytym zawale, potrzebna jest też szeroka edukacja społeczeństwa.

Organizacja leczenia ostrych zespołów wieńcowych w Polsce jest na najwyższym europejskim poziomie. Mamy sieć pracowni interwencyjnych, która pozwala przez całą dobę uzyskać najlepszą pomoc w tym zakresie. W kardiologii jest jednak wiele rzeczy, które należy usprawnić. Dotyczy to m.in. sprawy dalszej opieki nad chorymi po przebytym zawale serca - powiedziała.

Jak wyjaśniła, osoby po zawale często nie dbają o odpowiednią rehabilitację, o aktywność fizyczną, zdarza się, że przerywają leczenie.

Śmiertelność w ciągu roku po przebytym zawale wzrasta trzykrotnie w stosunku do tego, co się dzieje w tym ostrym okresie. Pacjenci po zawale nie muszą być potem leczeni przez kardiologa, mogą być leczeni przez lekarzy rodzinnych. Muszą jednak dowiedzieć się jeszcze w czasie pobytu w szpitalu, na co kłaść nacisk i czego nie robić - tłumaczyła.

Kardiolodzy podkreślają też, że potrzebna jest odpowiednia edukacja społeczeństwa. Osobie z zawałem można skutecznie pomóc wtedy, gdy czas od wystąpienia objawów do wezwania pogotowia będzie jak najkrótszy. Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podkreśliła, że co roku rośnie liczba osób z niewydolnością serca.

Mamy też epidemię migotania przedsionków, co grozi udarem mózgu. To ogromny problem, po części wiążący się ze sprawą starzenia się społeczeństwa. W tej chwili w Polsce mamy ok. 400 tys. osób z migotaniem przedsionków, spodziewamy się, że ta liczba w ciągu najbliższych 20 lat wzrośnie dwukrotnie - powiedziała.

Rozpoczęciu kongresu towarzyszyć będzie inauguracja multimedialnej platformy edukacyjnej. Ma pomagać kardiologom, ale ma być też źródłem wiedzy dla pacjentów. Jak poinformowała prof. Stępińska, to będzie druga taka platforma w Europie.

Jej celem jest edukowanie nie tylko kardiologów, ale też lekarzy innych specjalności. Będą tam się pojawiały najciekawsze publikacje, będzie anonsowana możliwość spotykania się z ekspertami, dane dotyczące ciekawych przypadków, przewidujemy też możliwość konsultacji przez platformę - powiedziała Stępińska. Jak dodała, w ramach platformy przewidziano też utworzenie informatorów dla pacjentów. Nie będziemy dawać zaleceń przez internet, ale będziemy chcieli edukować użytkowników - zastrzegła.