Amerykańskim naukowcom z University of Pittsburgh School of Medicine udało się wyhodować plemniki z komórek skóry – poinformował „Daily Mail”, omawiający publikację w „Cell Reports”. To krok milowy w leczeniu niepłodności mężczyzn.

Reklama

Wyhodowane plemniki są w początkowym stadium rozwoju - na razie są okrągłe i bez „ogonków” (ale nad tym już pracują naukowcy). Pochodzą z komórek macierzystych uzyskanych ze skóry poddanej specjalnym substancjom chemicznym. Następnie te komórki macierzyste otrzymywały koktajl składników odżywczych, by zmienić się w plemniki.

Po wyhodowaniu plemników o prawidłowej budowie (czyli wydłużonych, z „ogonkami”), trzeba będzie jeszcze poddać je badaniom klinicznym, zanim zostaną wykorzystane do leczenia niepłodności m.in. mężczyzn po chorobie nowotworowej. Naukowcy zapowiadają, że potrzebują na to jeszcze wielu lat badań.

Jak się łatwo domyślić, sukces amerykańskich naukowców spotkał się z ogromną krytyką ludzi przekonanych, że w przyszłości będziemy tworzyli całkowicie sztuczne życie, a to - według krytykujących - nie jest etyczne.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu