Zespół badaczy z Uniwersytetu Południowej Florydy (USF), National Institutes of Health (NIH), Columbia University i New York State Psychiatric Institute poinformował, że niska ekspresja pewnej mutacji genu MAOA jest związana z wyższym poziomem szczęścia u kobiet. Natomiast u mężczyzn takiego związku nie stwierdzono.

Reklama

To ważne odkrycie, które pomaga wyjaśnić różnice między płciami. Pokazuje, że niska ekspresja mutacji genu MAOA u mężczyzn wiąże się z negatywnymi zachowaniami, tj. alkoholizm, agresja, zaś u kobiet z pozytywnymi – większą radością z życia.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż niska ekspresja mutacji genu MAOA sprzyja zwiększeniu ilości neuroprzekaźników w mózgu odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Naukowcy podejrzewają, że u mężczyzn testosteron może niwelować pozytywny wpływ MAOA.

Naukowcy doszli do tych wniosków po przebadaniu 193 kobiet i 152 mężczyzn. Wzięli pod uwagę inne czynniki tj. wiek, wykształcenie i dochody. Sprawdzili, w jakim stopniu wolontariusze są szczęśliwi, a następnie poddali ich badaniom genetycznym.

Wyniki swoich badań naukowcy zaprezentowali w internetowym wydaniu „Progress in Neuro-Psychopharmacology & Biological Psychiatry”, które omawia serwis naukowy ScienceDaily.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>