Badanie przeprowadzone wspólnie przez uczonych z Uniwersytetu w Zurychu oraz lekarzy z Oddziału Chirurgii Urazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu wykazało, że mózg osób, które miały zagipsowaną rękę, już po 16 dniach zmienił się - obszary w lewej półkuli uległy zmniejszeniu, a rejony w prawej półkuli powiększyły się - czytamy w serwisie Kopalnia Wiedzy.

Reklama

W badaniu wzięło udział 10 praworęcznych pacjentów ze złamaniem prawej kości ramieniowej. Wolontariusze w przez dwa tygodnie wykonywali większość czynności lewą ręką. Uczonych interesowały zmiany, jakie mogą zachodzić w mózgu pacjentów. Dlatego poddali ich dwóm badaniom za pomocą rezonansu magnetycznego - w ciągu 48 godzin od urazu i po 16 dniach zagipsowania.

Okazało się, że zmieniły się obszary czuciowe i ruchowe mózgu. Im lepiej wolontariusz posługiwał się lewą ręką, tym większe zaobserwowano zmiany w obrębie obszarów ruchowych lewej i prawej półkuli.

Naukowcy zapowiadają sprawdzenie, jak długo utrzymują się zmiany w mózgu. A już teraz ich odkrycie pomoże w rehabilitacji chorych po udarze mózgu - wspiera bowiem metodę tzw. wymuszenia ruchu, zakładającą, że unieruchomienie kończyny kontrolowanej przez nieuszkodzoną część mózgu poprawia działanie regionu zniszczonego.

Reklama

Czytaj także: Dezodoranty powodują raka piersi? Nowe badania >>>

Trwa ładowanie wpisu