Eksperci z King’s College London przestrzegają, że właściciele solariów wprowadzają swoich klientów w błąd, informując, że emitowane w solarium promienie UVA są bezpieczne. Jest nawet gorzej. Badania wykazały, że UVA jest nawet dwa razy bardziej niebezpieczne niż do tej pory uważano. Wpływa nie tylko na przedwczesne starzenie się skóry, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka - czytamy w "Daily Mail", które powołuje się na publikacją w "Journal of Investigative Dermatology".

Reklama

>>> Czytaj także: Solarium dozwolone od lat 18

W eksperymencie wzięło udział 12 młodych Brytyjczyków. Lekarze naświetlali ich skórę UVA, a następnie pobrali próbki, by sprawdzić, czy nie ma oznak powstawania zmian nowotworowych. Okazało się, że UVA uszkadza komórki usytuowane w głębokich warstwach skóry. Te uszkodzone komórki rosną i dzielą się bardzo szybko, co zwiększa ryzyko raka.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że promienie UVA w przeciwieństwie do UVB nie pozostawiają na skórze znaku. Nie ma zaczerwieniania, skóra nie pali, a to wprowadza opalających się w błąd i nie ostrzega, że dzieje się coś złego.

Co istotne, siła promieniowania UVA w solarium może być nawet dziesięć do piętnastu razy większa niż w słońcu w samo południe.